Alin Ozinian: Dikkat, rüyanızda ‘Ermeni çıkabilir’
23.11.2021 16:27:37

Ermenilerin tabirlere alınmasına, paniğe kapılasına gerek yok. Rüya tabirleri ayrımcılık konusunda sadece Ermenileri hedef almıyor

Dün bir arkadaşım telefonla aradı, “Rüyamda seni gördüm, iyi misin Alin?” dedi.

İyiyim dedim ve gülmeye başladım, anlam veremedi. Aklıma yıllarca önce okuduğum bir rüya tabiri gelmişti.

Rüya tabirleri içeren internet sitelerinin birinde, Aliye Ö. şöyle yazmıştı: “Selamlar birkaç saat önce garip bir rüya gördüm. Rüyada Ermeni görmek ne anlama geliyor açıklayabilir misiniz?”

Rüyada Ermeni görmek, Aliye’ye göre tuhaf bir durumdu. Gördüğü insanın Ermeni olduğunu nasıl anlamış, ya da neden genç, yaşlı, güzel çirkin olarak değil de bu kişinin Ermeni oluşuyla rüyayı yorumlamayı seçmişti; bu kısmı bir muammaydı.

Sitedeki açıklama şu şekildeydi: “Ermeni görmek, kötü niyetli amir eliyle fenalık görmeye, üzüntüden sıyrılamamaya, üzülmeye, düşmanlığını göstermeyen kişiye, hilekâr kimseye yorulmalı.”

‘Rüyada Ermeni olduğunu görmek’ ise daha da fenaydı. Bu rüyayı gören kişinin atacağı hatalı adımlar nedeniyle maddi gücünü kaybedeceği, manevi olarak yıkılacağı, kendini kirli ve günahkâr hissedeceği, bu sebeple de mutsuz olacağı söyleniyor.

‘Rüyada Ermeni kilisesi görmek’ ise kişinin kötü kimselere rastlayacağına, onlara inanarak işbirliği içine gireceğine, melanetli ve musibetli olaylar yaşayacağına delalet ediyor.

Bir başka kullanıcı Aynur şöyle yazmıştı: “Kocaman, iki katlı, 10 odalı, güzel eşyalarla bezenmiş bir Ermeni evi ne manaya gelir?”

Anlaşılan o ki Aynur’un Ermeniler’in “zenginliği” hakkında duydukları kafasında bir Ermeni evi canlandırmasını sağlamış, belki de ailesi ‘terk edilmiş’ bir Ermeni evinde yaşamıştı… Zaten rüyanın açıklaması da bu yöndeydi.

Rüyada Ermeni evi görmek, zorluk çekmeden kazanılan mala, maddi sıkıntılardan feraha çıkmaya, işyerinde terfiye, bereketli geleceğe, yeminin tutulacağına delalettir deniyor.

Ermenilerle ilgili ‘tatlı’ rüyalar da görebilirdiniz tabi bu tabirlere göre. Uykuda ‘bir Ermeni’yle tartışmak’, kişinin tabiri caizse şeytanın bacağını kıracağı, işinin gücünün rast gideceği, kısmetinin açılacağı anlamına geliyordu.

Ermenilerin bu tabirlere çok alınmasına, paniğe kapılasına gerek yok. Rüya tabirleri ayrımcılık konusunda sadece Ermenileri hedef almıyor. Yahudi, Rum, Süryani, komünist, gay ya da lezbiyen görmek de hiç hayra alamet değil. Rüya tabirlerinde Kürtlerden pek bahsedilmiyor, Aleviler ve Azeriler ise olumlu not alıyor.

Rüyada kilise, manastır, havra ve benzeri mabetler görmek, aksilik, yalan, iftira, zulüm ve içki meclisi olarak tabir ediliyor. Yorumculara göre, kiliseler şeytanların toplandığı zindanlar olarak yorumlanırken, rüyada papaz görmekse günah işleneceğini işareti ediyor. Ancak kişinin kendini kilisede, Hıristiyan adetlerinin aksine bir iş yaparken görmesi hayra yoruluyor.

Yine bu internet sayfalarına göre, rüyanızda karşınıza Yahudi çıkarsa bilin ki o bir düşman. Rüyasında Yahudi olduğunu gören kişininse sapıklığa yönelip Yahudileri seveceği ve dininden uzaklaşacağı belirtiliyor.

Rüyada Süryani görmek sizin veya bir yakınınızın hastalanacağına, Rum görmekse kişinin perişan olacağı anlamına geliyor. Komünist görmekse pek tabii ki yine çok ‘kaygı verici’.

Rüyada Azeri görmek yararlı işler yapacağına, bolluğa, huzura kavuşmaya delalet ederken, Fransız görmek, mutluluk dolu yarınlara, hayırlı çocuğa, Alman görmekse kısa süre içinde büyük bir atılım gerçekleştirileceği anlamına geliyor.

Rüya, Arapça ‘görmek’ anlamına geliyor.

Ünlü psikanalist Sigmund Freud’un rüya tanımına göre, gün içinde arka plana itilen, toplumsal ve etik değerlerin kontrol altında tuttuğu veya bastırdığı tüm düşünce ve duygular, uykuda bilincin rahatlamasıyla birlikte görsel açıdan ön plana çıkıyor.

Bir başka ünlü psikanalist Carl Jung’sa, bilinçdışıyla bilinç arasında etkileşimlerin olduğunu, rüyalarınsa, bu etkileşimden doğan ‘kolektif bilinçdışı’ gibi üçüncü bir kaynaktan daha beslendiğini savunuyor.

KRONOS34

Şîrove Bike

BASINDAN

EN ÇOK OKUNANLAR
×