Ana Sayfa » Diaspora
Münih’de Kürdistan Bayrak günü kutlandı

2018-12-23

Roja Welat-Münih

23.12.2018 tarihinde Almanya’nın Münih şehrinde  PSK Münih birimi ve PDK Münih birimi tarafından organize edilen Kürdistan Bayrak Günü kutlaması yapıldı. Münih’de bulunan Einwelt Haus da gerçekleştirilen kutlamaya Kürdistanlılar katılarak destek de bulundular.   

Kutlama, saat 14.30 da Kürdistan şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından  Komkar kurucularından Kürdistan’ın değerli büğüyü Mehmet Elbistanlı Kürdistan Bayrak Gününün  anlam ve önemine atfen bir konuşma yaptı. Konuşmasında “bir halkı var eden sembollerin başında o halkı temsil eden Bayrak gelmektedir. Bayrak halkın ulusal bilinç çemberinde olmazsa olmazıdır.”dedi.

Mehmet Elbistan’ın konuşmasının ardından Güney kürdistan şiir antolojisinin yazarı Sabir Sindi de bir konuşma yaptı. Sindi konuşmasında  bayrak gününü kutlarken Bağımsızlık referandumundan sonra Kürtlerin  tarihin en büyük ihanetine şahit olduğunu dile getirerek, Kürtlerde milli bilincin ancak bağımsız bir Kürt devletinin olmasıyla mümkün olduğunu dile getirdi.

Sabri Sindi yaptığı konuşmasının ardından duyguları doruğa çıkaran birbirinden güzel şiirlerini de okudu.

Alarenginin önemine vurgu yapılan sinevizyon gösteriminden sonra PSK Yurtdışı parti meclisinin mesajı Alpay yoldaş tarafından okundu.

Kutlamanın ikinci bölümünde yine Bağımsızlık Referandumundan kesitlerden oluşturulan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonun ardından Kirmancki Lehçesiyle şair Mahir çiçek birbirinden güzel şiirlerle geceye renk kattı.

Kutlamanın sonunda tekrar söz alan Mehmet Elbistan, 40. Yıldönümü vesilesiyle Maraş katliamını lahnetledi. Mehmet Elbistanlı devletsizliğin en kötü örneğinin Sakarya’da kendini gösterdiğini dile getirerek:  “Dün Sakarya’ da kürd oldukları için alçakça katledilen baba ve oğluna yapılan saldırı devletsizliğin sahibsizliğin en bariz örneğidir. Ondan dolayı da tüm Kürtler Bağımsız bir Kürdistan etrafından kenetlenmelidir.”dedi.

Kutlama coşkulu bir şekilde son buldu. 

Bu Yazı 1774 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.