Kürdistanlı sığınmacılar için Litvanya'ya heyet gönderiliyor
18.08.2021 14:23:46

Kürdistan Parlamentosu mahsur kalan Kürdistanlı sığınmacılar için Litvanya'ya heyet gönderiyor

Kürdistan Parlamentosu’ndan bir heyet Litvanya-Belarus sınırında mahsur kalan Kürt sığınmacılar durumunu yakından incelemek amacıyla bir heyeti Litvanya’ya göndermeye hazırlanıyor.

Konu hakkında BasNews’e konuşan Kürdistan Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Dr. Rêbwar Babkeyî, Litvan’yada mahsur kalan sığınmacı Kürt aileleri ve vatandaşların durumunu yerinde incelemek üzere Litvan’ya gitmeyi talep eden teklifi Parlamento Başkanlık Divanı’na sunduklarını söyledi.

Dr. Rêbwar Babkeyî sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız araştırmaya göre ve basına yansıdığı kadarıyla sınırda mahsur kalan vatandaşların her açıdan durumu çok kötü. Bu durumu yakından incelemek için mahsur kalan sığınmacıların durumunu bizzat incelemek amacıyla Litvanya'ya  gitmek ve incelemelerimizin sonucunu Parlamento’ya rapor olarak sunmak istiyoruz.”

Kürdistan Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Dr. Rêbwar Babkeyî,  ziyaret amaçlarının Litvanya makamları ile sorunu çözme amaçlı olmadığını,  o ülke sınırındaki Kürt göçmenlerin durumu hakkında rapor hazırlayarak, raporla birlikte Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümet yetkilileri ile sığınmacıların durumunu istişare edeceklerini belirterek,  “İki hafta içerisinde Litvan’ya gitmeyi planlıyoruz” dedi.

Bugün Kürdistan Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Ofisi ile konu hakkında toplanıyor.

Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Dr. Rêbwar Babkeyî, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Ofisi ile bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi. 

Litvanya sınırında çoğunluğu Kürdistan Bölgesi olmak üzere 2800 Irak vatandaşı göçmen mahsur kaldı. Litvanya dışında Belarus sınırında da bir grup Kürt sığınmacının mahsur kaldığı bildiriliyor.

Medyaya yansıyan görüntülerde sığınmacılar, güvenlik güçlerinin şiddetine uğradıklarını ve kendilerine yiyecek verilmediğini belirtiyorlar.

Basnews

Şîrove Bike
×