Ana Sayfa » Dünya
Ölümünün 2. yılında Dr. Süleyman Almanya’da anıldı

2018-10-29

Miro Azad
Güney Kürdistan’da IŞİD katil sürüsünün döşediği mayın ve bombaları temizlerken 29 Ekim 2016 tarihinde hayatını kaybeden Sait Çürükkaya (Doktor Süleyman), ölümünün ikinci ölüm yıldönümünde Almanya’da anıldı.
28.10.2018 tarihinde Almanya’nın DUİSBURG şehrinde düzenlenen anmaya dört parça Kürdistan’dan kurumlar, partiler, sanatçılar ve G. Kürdistan’dan temsilciler katıldı. Dr. Süleyman’ın ailesi, arkadaşları ve sevenlerinin oluşturduğu kalabalık bir kitle tarafından gerçekleşen anmada, Dr. Süleyman’ın mücadele inancına vurgu yapıldı.
Organizatörlüğünü Politikacı yazar Murat Dağdelen’in, moderatörlüğünü ise Seyidxan Kurij’in yaptığı anma toplantısına yoğun bir ilgi vardı.
Kürdistani partilerin temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı anma toplantısına Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) adına Sidar Bingöl katılarak bir konuşma yaptı. Sidar Bingöl konuşmasında Dr. Süleyman’ın Kürdistan’ın bağrında yetişen cesur ve inançlı bir kişilik olduğunu belirterek, Dr. Süleyman’ı sahiplenmenin yolunun onun mücadele inancına sahip çıkmak ile olduğunu dile getirdi.
Sanatçıların, Kanat önderlerinin Dr. Süleyman’a yönelik konuşma yapmalarının yanı sıra şairlerin şiirlerini okumaları anmada duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Anmayı en çok etkileyen ise Dr. Süleyman’ın kendi hayatından kesitlerin gösterimi ve Dr. Süleyman’ın kendi sesinden Kürdistan’a bakışını dile getirdiği kayıtların gösterilmesi oldu.


Bu Yazı 866 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.