Ana Sayfa » Dünya
Belçika’nın başkenti Brüksel de Kürdistan konferansı

2019-05-07

5 Mayıs 2019’da Brüksel’de KDP iran ve PSK tarfından Ortadoğu ve Kürdistan konulu bir konferans organize edildi. Avrupa Palementosundan Milletvekili Mr.Mark’un yanı sıra  dört parça Kürdistandan örgüt temscilcileri olarak KDP’den Sıdqı Tevanishi, PSK’den  Sidar Bingöl, HDK –İran’dan  Hesam Dastpish ve ENKS’den de Hebib İbrahim Konuşmacı olarak katıldılar.

Mr. Mark konuşmasında tarihsel olarak kürd nasyonalizmi üzerine geniş açıklamalarda bulundu ve kürdlerin çağ dışı terörist IS ve diğer örgütlere karşı verdiği mücadelede önemli bir faktör ve bölgesel bir güç olduğunu söyledi. Bunun bölge ve dünya barışı için çok önemli olduğunu dile getirdi.

 Mr. Mark’ın konuşmasının ardından dört parça Kürdistan’daki örgüt temsilcileri de  birer konuşma yaptı.

Konferansa PSK adına katılan Sidar Bingöl de konuşmasına  Dersim soykırımının 82. Yıldönümü olması vesilesiyle  bu soykırımda hayatlarını kaybedenleri ve tüm Kürdistan şehidlerini saygı ve minnetle andığını dile getirerek sonuşmasını sürdürdü.  Bingöl konuşmasında  Kuzey Kürdistan’daki mücadeleye  değindi. 1913’te Bitliste başlıyan Selimi Şerqi veya Selimi Dımıli hareketi, 1920 Koçgiri hareketi, 1925 Şex Seid halk hareketi, Ağiri Serhıldanı ve  Dersim Serhildanın çıkış nedenlerine değindi. Bingöl konuşmasında, Germiyan, Enfal, Halabçe ve 8000 Barzanilerin Enfalı  katliam ve soykırımlara da değinerek, Kuzey Kürdistanda yaklaşık bir asırdır devam eden devletin işgalci, imhacı ve inkarcı politikasını dile getirdi.

Kuzey Kürdistan’daki son  40 yıldır devam eden bu kirli savaşta kürd halkı olarak kazanmanın yanında kayıpların da oldukça ağır olduğunu dile getirdi. Özellikle de son Hendek çatışmalarında binlerce kürd gencini ölüme göderen PKK ,demokratik Türkiye ve ortak vatan stratejisinin savunucusu olarak çatışmaları derhal durdurması gerektiğini söyledi. Kürd gençleri artık bu kirli savaşa kurban edilmemelidirler. Ayrıca gelinen bu aşamada artık hiç bir kürd gencinin ölmemesi için açlık grevlerini ve ölüm orucunu derhal sonlandırmalıdır çağrısı yaptı. Türk devletinin de Kürd sorununu askeri yötemlerle değil  barış, diyaloğ ve taraflarla yapacağı müzakerelerle çözmesi gerektiğinin zamanın artık geldiğini ve oldukça da geç kaldığını bilinmesi gerektiğini dile getirdi. Bingöl konuşmasının devamında: “Türk devleti, her gün tehditlerle sınır ötesi bombardımanlarla Efrini işgal etmelerle bir yerlere varacağını sanıyor ise büyük yanılgı içindedir.Türk devleti derhal Efrin’den çıkmalı ve Efrin’i sahiplerine bırakılmalıdır. Güney kürdistan’a hergün yapılan hava ve kara saldırılarına karşı bölgesel ve uluslararası güç dur demelidir.”dedi.

 Atık bu çağda sadece Kürdistan adıyla Parti kurdukları için Kurdistanı partileri yasaklamakla hiç bir yere varamıyacağınıda bilinmesi gerektiğini dile getiren Bingöl: “Önemli bulduğum bir diğer konuda T.C.devleti başkanı Sayın Recep Tayip Erdogan ın Türkiye ittifakı ve HDP nin de demokrasi ittifakına karşı PSK lideri sayın Mesud Tek in Kürdistan ittifakını savunmasınında oldukça önemli ve stratejik bir belirleme olduğunu söylemek isterim.  Sayın TEK bu konuda  acilen Kürdistani ittifakın ete kemiğe bürünmesi için çalışmalıdır. Bu Kuzey Kürdistan’da bu güne kadar hiç bir Parti liderinin dile getirmediği ve söylemediği cesur bir çıkıştır. Arkasında sonuna kadar durmalıdır, pratik adımını acilen atmalıdır. 31 Mart yerel seçimler öncesi Kayyumlarla gasp edilen belediyelerin tekrar geri alınması da önemli bir gelişmedir.  AKP tek kelime ile bu seçimi kaybetti. Mademki miili irade diyorsun kazananların mazbatalarınında derhal YSK tarafından kendilerine verilmesi gerekir.” dedi. Seçimde üçüncü bir yol olarak çıkan Yurtsever demokratik itifaka da değinen Bingöl: “PAK ve PSK’nin ne hendek ne barikat, kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz şiarının yerinde ve zamanında olduğunu ama özelliklede Kürdistanda AKP ve ve HDP arasındaki kutuplaşmanın doruğa çıktığı bir drtamda  seçimde başarılı olamadık.”dedi.

Sidar Bingöl konuşmasında kısaca Kürdistan’ın diğer parçalarına  da değindi .Güney Kurdistanda yaklaşık 7 aydır seçim olmuş halen bir hükümetin kurulmamasını sert şekilde eleştirdi. Konuşmasında  Hükümet bir an evel kurulmalıdır önerisinde bulundu ve kurulan hükümet ez u ez veya partiya mın yerine halkın çıkarlarını esas alarak görevine başlamalıdır.

PSK olarak 2017 eylülde yapılan Referanduma büyük değer biçtiklerini sonuna kadar destekçisi olduklarını dile getiren Bingyl Sayın Mesud Barzani nın bağımsızlık adımı olan referandumu % 93 evet oyu ile ve sömürgeci devletlerinin ve işbirlikçilerinin her türlü tehdit ve şantajlarına rağmen başarı ile taçlandırması Kürdistan tarihinde altın harflerle yerini alacaktır ve yapılan referandum uluslararası arenada Kürdistanın bir tapu belgesidir. Kerkük te ihanet eden gurubu da çok sert eleştiren Bingöl İhanet eden bu işbirlikçi gurup  mutlaka yargılanmalı ve hak ettiği cezayı da görmelidir ki bir daha bu tür ihanete başvuranlar bilmelidirlerki vatana ihanetinde ağır bir bedeli vardır.

Sidar Bingöl konuşmasında kurulacak hükümet  sayın Mesud Barzanin saygınlığı ve üstlenmiş olduğu rolü gereği, bir an evel partiler üstü tek Peşmerge ordusu tek istibarat ,tek maliye ve diğer ulusal kurumları birleştirmeli, iki başlılığa artık son vemenin günü gelmiş ve geçmiştır. Millet olarak ulusal birliğimizi yaratmadığımız müdetçe devlet sahibi olamıyacağımız da bilinmelidir. Güneyde bu yapılmadığı müdetçe gelecekte de Kerkükteki ihanet gibi ihanetlerin ortaya çıkması her zaman kaçınılmazdır. PSK olarak bizim için Kerkük valisi Kekük Meclisi tarafında seçilmiş Sayın Necmeddin Kerimidir. Bizce Kürdistan Hükümeti ve sayın Mesud Barzani bu konudada ısrarcı olmalıdır.

İŞİD tarafından Ezidelere yapılan katliamada değinen Bingöl ,hiç şüphesiz Ezidiler büyük bir katliam yaşadılar ve halende yer yer devam etmektedir. Binlercesi öldürüldü genç, yaşlı, kadın, çocuk bir halk olarak inaçlarından ve kürdlüklerinden dolayı tam bir soykırıma  maruz kaldılar. Bu acıların bir daha yaşanmaması için, Şengal Kürdistan bölgesine bağlanmalırdırki Ezidiler birdaha bir katliama maruz kalmasınlar ve PKK da Şengali terketmeli ve Şengal tümüyle Kürdistan idaresine bağlanmalıdır önerisinde bulundu. Kerkük ve Kürdistanın işgal altındaki bölgeleri içinde Kürdistan hükümeti bir an evel  Abdumehdi hükümeti ile derhal 140.madde için müzakereler başlamalı ve işgal edilen topraklar Kürdistan idaresine bağlanmalıdır dedi.

Doğu Kürdistana da değinen Bingöl terörist İran devleti bu haliyle devem ettiği müdetçe bağımsız bir devlete sahip olmamızın zorluklarına değindi. ABD’nin pasdarları terörist ilan etmesi ve İran’a karşı ekonomik yaptırımları uygulaması öyle gösteriyorki sıranın yakın bir zamanda İrana gelceğini dolayısıyla Rojhılataki Kürdistani partilerinin güçlerini birleştirmesi olası gelişmelere hazır olamalıdır dedi.  Rasana ya  büyük değer biçtiğini dile getirerek bir kez daha PSK olarak İran devletinin Muhaliflere ve özellikle de kürdlere karşı yapılan idamları, sınır ötesi İran KDP’ye yapılan Koye saldırısını  ve kolberlere karşı şiddet ve terörü bir kez daha huzurunuzda protesto ediyoruz dedi.

Rojavayada değinen Sidar Bingöl, Arab baharı ile birlikte Suriye’de meydana gelen olaylarda faşist Esad rejiminin güç kaybetmesi sonucu Rojava denen batı Kürdistan toprakları büyük oranda kürdlerin denetimine geçti. Ordaki kürdler içinde Güneydeki gibi altın bir fırsat doğdu. Ama maalesef bu güne kadarda yeterince değerlendirilemediler. PYD’nin otoriter ve tekçi anlayışı oldukça zarar verdi. Biz PSK olarak başta bu anlayışı asla onaylamadığımızı ve bir an evel Surideki kürd partileri kendi aralarında ulusal bir kurumu yaratmalı halkın çıkarlarını esas alan bu kurum yüyütme yasam ve yargıda tek yetki sahibi olmasını dile getirdi. Dolayısıyla sayın Mesud Barzani başkanlığında Tüm Kürdistani partilerin katıldığı Hewler ve Duhok mutabakatına taraflar harfiyen uymalıdırlar. Bu gün Rojavadaki en büyük sıkıntı burdan geliyor. Biz iddia ediyoruzki eğer Hewler ve Duhok mutabakatına bağlı kalmış olsalardı bu gün Efrin’de yaşananlar olmıyacaktı, Şengal bu durumda olmazdı. Bütün bu olumsuzlukların sebebi millet olarak ulusal birliğimizi kuramamızdır. Ortadoğuda bir kaç yüzbin kişilik arab aşiratleri bile  devlet oldu veya devlet kurdular biz  yaklaşık 50 milyonuz topraklarımız üzerindeyiz ve hiç bir resmi statüya sahip değiliz. Tarih göstermişki Ulusal birliğini kuramayan sömürge milletler asla devletleşemezlerde. Dolayısıyla bizim önümüzdeki acil görev her parçada millet olarak ulusal birliğimizi yaratmaktır. O coğrafyada kürdlere biçilen gömlek artık oldukça dar geliyor. Cetvellerle ingiltere ve Fransa tarafından çizilen sınırlar, Saykıs-Picot denen Kürdistanı işgal ve paylaşım anlaşması tarihe karıştı. DAİŞ denen terörist örgüte karşı Peşmerge nın ve YPG nın verdiği mücadelede onbinlerce insanımızı kaybettik bedel oldukça ağır oldu. Kahramanca savaştılar unutmayalım  ki büyük savaşların da büyük bedeli olur. Kürdler olarak bunu ödedik ve bu gün küresel büyük bir güç olan bu terörist örgütün yok edilmesinde dünya kürdlerin saygınlığından ve kahramanlığından bahs etmektedir. Zaman kaybetmeden dünyanın bize gösterdiği bu krediyi ve kabul ettiği bu saygınlığı, küresel ve kimi bölgesel güçleride yanımıza alarak devletleşmeye doğru adım adım gitmektir.

Sidar Bingöl konuşmasının sonunda böylesi bir konferansı organize ettiği için PDK İran’a ve partisi PSK’ye bir kez daha candan teşekkür ederim ayrıca benide dinlediğiniz için hepinize saygılar sunarım dedi.

Kalabalık bir kitlenin katıldığı Konferansa  ilgi oldukça fazlaydı. Belçika Kürd Federasyonu başkanı Kari Xan ve Belçika Kürd ofisi başkanı Perwin Xan, Kürdistanın Brüksel temsilcileri de konferansta davetli olarak hazır bulundular.

Bu Yazı 952 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.