Hollanda Parlamentosu, Ezdi Soykırımı’nı tanıdı
7.07.2021 14:37:08

Hollanda Parlamentosu’nda dün yapılan oturumunda, IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’de Ezdi Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği suç oy çokluğuyla soykırım olarak tanımladı.

Geçtiğimiz perşembe günü, Hollandalı bazı milletvekilleri parlamentoya bir öneri sunmuştu. Parlamentonun bu adımıyla Ezdi soykırımını tanıyan ülkeler listesine Hollanda da eklenmiş oldu.

Geçen hafta Belçika Parlamentosu IŞİD’in Ezdi Kürtlere yönelik katliamlarının soykırım olarak tanınması için resmi süreç başlatmıştı.

Ne olmuştu?

3 Ağustos 2014’te Ezdi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran IŞİD, binlerce masum Ezdi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezdi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan IŞİD’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslararası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezdileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, IŞİD’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezdi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor. Kürdistan Bölgesi, Ezdi Kürtlere yönelik katliamın soykırım olarak tanınması için Irak nezdinde ve uluslararası düzeyde girişimlerini sürdürüyor.

Basnews

Şîrove Bike

DÜNYA

EN ÇOK OKUNANLAR
×