İsviçreli Parlamenterlerden Kürtler arası Savaşa hayır çağrısı
30.06.2021 21:35:08

Aydoğan İnal

Kürtler arasında son zamanlarda yaşanan çatışmaların kardeş kavgasına dönüşmesinden endişelenen İsviçreli Kürt parlamenterler ve Kürt dostu parlamenterler bir bildiri yayınlandılar. Kürtlerin tarihlerinin kardeş kavgasından yeterince kayıplar yaşadığının belirtildiği bildiri de kardeş kavgasının daha fazla yaşanmaması için insiyatif almaya hazır olduklarını belirten parlamenterler bu konu da bir barış ve diyaloğ masası oluşturluması gerektiğini belirtmekteler. Almanca, Fransızca ve İngilizce hazırlanan ve KDP Erbil, YNK Süleymaniye, KNK Brüksel, HDP, İsviçre partileri Basın ve medya kuruluşlarına yollanan bildiriyi okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz.

 

BARIŞ VE DİYALOG İÇİN LOZAN ÇAĞRISI

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin özerk bölgesindeki son çatışma ve gerginlik haberleri bizleri, diasporanın seçilmiş Kürtlerini ve dostlarımızı büyük endişelendiriyor. Her ne kadar IS Bölge genelinde tehdit olmaya devam ederken, Türk devletinin kuzey Irak'taki askeri operasyonları sivillerin güvenliğini ve hayatını tehlikeye atıyor.

Bölgesel güçlerin Kürt nüfusu üzerinde uyguladığı askeri ve siyasi baskı, Irak ve Türkiye'deki Kürtler arasında gerilim ve çatışma yaratıyor. IŞİD'e karşı başarılı mücadele Suriye ve Irak'taki uluslararası koalisyon, son yıllarda Kürt meselesine büyük bir ivme kazandırdı.

İnsanların demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi dünya çapında büyük bir sempatiye yol açtı. Zamanında Kürt halkına askeri, siyasi ve kültürel ilgi artarken, gerilim ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin özerk bölgesinde, KDP ile PKK arasındaki çatışma, özellikle Kürt halkının haklı davasına çok zarar veriyor.

İnsanların bir arada yaşadığı İsviçre gibi tarafsız, demokratik bir ülkenin seçilmiş vatandaşları olarak tüm siyasi ve kültürel farklılıklarımıza rağmen Kürt partilerinin sorunlarını barışçıl bir şekilde çözmelerini bekliyoruz.Sorunları diyalog yoluyla, barışçıl bir şekilde, tıpkı medeni bir dünyanın beklediği bir şekilde çözümünü bekliyoruz. Son, acı dolu 30 yıl bize kaybedenin Kürt halkının kendisi olduğunu hatırlatıyoruz. En çok Kürtler arası çatışmalardan kayıplar yaşandı. Bir asırdır baskı altında yaşayan Kürt halkının Kuzey Irak'ta barış ve demokrasiden ümidini kesmiş göründüğünü üzüntüyle not ediyoruz. Bu durum bizleri ve Kürt halkının dostlarını çok endişelendiriyor.

Bu nedenle bizler, diasporanın seçilmiş Kürtleri ve Kürt halkının dostları, çatışan tarafları sorunlarını diyalog ve karşılıklı saygı çerçevesinde bir masa etrafında çözmeye davet ediyoruz. Böyle bir barış sürecine katkıda bulunmaya istekli olduğumuzu da belirtmek isteriz. Kuzey Irak Özerk Bölgesi Parlamentosu gibi Kürt partileri ve kurumları, Kürt Ulusal Kongresi (KNK), KDP, YNK ve PKK, barışı sorumlu bir şekilde savunması gerekir. Bunu başarmanın tek yolu Kürt örgütleri ve siyasi partileri içersinde diyalog ve demokratik bir kültür geliştirmektir.

Ayrıca, Türk makamlarını tüm askeri güçlerini bölgeden çekmeye ve Irak'ın egemenliğine ve Bölgesel Kürt Yönetimine saygı duymaya çağırıyoruz.

Kürtlerin “insanlık ailesinin” üyeleri olarak onurlu ve özgür bir gelecek hakkı vardır. Barış olmadan insanlığın umudu, ilerlemesi ve refahı gelişemez. Ama barış da bize güveniyor; sadece biz inşa edebiliriz.

Hayatını siyasi sorunları barış ve diyalog yoluyla çözmeye adayan Nelson Mandela şunları söyledi: “Yıkmak ve yok etmek çok kolay. Kahramanlar barışı sağlayan ve inşa edenlerdir.”

Barış için çalışalım, barışı ve demokrasi kültürünü mutlak öncelik haline getirelim.

Lozan, 18 Haziran 2021

İmzacılar:

Mustafa Atıcı, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

İhsan Kurt, Prilly Kent Yürütme Kurulu Üyesi

Sibel Arslan, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Fabian Molina, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Laurence Fehlmann Rielle, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Carlo Sommaruga, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Claudia Friedl, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Jon Pult, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Stefania Prezioso Batou, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Ada Marra, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Samuel Bendahan, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Ursula Schneider Schüttel, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Yvonne Feri, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Nicolas Walder, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Sandra Locher Benguerel, İsviçre Federal Parlamento Üyesi

Edibe Gölgeli,  Basel Kanton Meclisi Üyesi

Bülent Pekerman, Basel Kanton Konseyi Üyesi

Jean-Charles Rielle, Cenevre Kanton Konseyi Üyesi

Nicole Valiquer Grecuccio, Cenevre Kanton Konseyi Üyesi

Ueli Mäder, Sosyolog

Şîrove Bike

DÜNYA

EN ÇOK OKUNANLAR
×