Komkar Bremen’de Kitap Tanıtımı
12.10.2021 00:36:49

Roja Welat-Merkez

10.10.2021 tarihinde Almanya’nın Bremen şehrinde Bremen Komkar tarafından kitap tanıtımı ve imza günü düzenlendi. Bremen’de Kultur Zentrum’da gerçekleşen tanıtım ve imza günü toplantısına şair yazar Doğan Ceren ve Biyografisini yazdığı Mehmet Elbistan ile siyasetçi yazar Bayram Bozyel katıldılar.

Toplantı bir dakika saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Komkar Bremen başkanı Nusret Etdöğer, açılış konuşması yaptı. Konuşmasına Ankara garı katliamının 5. Yıdönümü nedeniyle hayatını kaybedenleri anarak başlayan Nusret Etdöğer, pandemi nedeniyle uzun bir ara vermek zorunda kaldıklarını belirterek, Komkar olarak Kültürel çalışmalarla tekrar üye ve taraftarlarımız ile buluşmak mutluluk verici bir duygudur dedi.

Nusret Etdöğer’in konuşmasının ardından şair-yazar Doğan Ceren,“Yorulmaz Bir Düş Yolcusu Mehmet Elbistan” isimli kitabını tanıttı. Kitabında bir eylem insanı olan Mehmet Elbistan’ın hayatını kaleme almak istemesindeki amacının Mehmet Elbistan’ın mücadele azmi olduğunu belirterek: “Mehmet Elbistan hayatının her alanında mücadele etmiş Kürdistan aşığı bir insan. Mehmet Elbistan’ın hayatını araştırırken yılmak bilmeyen bir enerji ile Kürdistan’ın hangi parçasından olursa olsun her Kürde yardım eden bir insan olduğunu gördüm. Almanya’daki Kürt kesimine mal olmuş böylesi bir şahsiyeti tüm Kürtler örnek olarak almalı.”dedi. Doğan Ceren’in konuşmasının ardından Mehmet Elbistan’da Deng yayınları arasında çıkan kitabını hazırlarken duyduğu heyecanı dile getirerek: “Bu kitabı yazan Doğan Ceren ile uzun bir çalışma yürüttük. Benim yapmış olduğum çalışmalar Kürtlerin kendi kimliklerine sahip çıkmasına yönelik çalışmalardır.”dedi. kitabında dile getirdiği kimi anılarını dile getirirken Mehmet Elbistan duygusal anlar yaşadı.

Doğan Ceren ve Mehmet Elbistan’ın konuşmalarının ardından siyasetçi yazar Bayram Bozyel’de son çıkan kitapları “Çözüm Süreci” ve “Demokrasi Üzerine Düşünmek” kitaplarını tanıttı. Bayram Bozyel Kürtçe yapmış olduğu tanıtımda: “Çözüm süreci 2000’li yıllardan 2020 yılına kadar Türkiye’de Kürt sorununa etki eden gelişmelerin değerlendirilmesini konu almaktadır.”dedi. Bayram Bozyel, “Demokrasi Üzerine Düşünmek” kitabının tanıtımında ise Antik Demokrasi deneyinden Türkiye’de Demokrasi ve Kürt meselesine girişine kadar ki süreç içersindeki Demokrasi gelişimini konu aldığını dile getirdi.

Yazarların konuşmalarının ardından katılımcıların sormuş oldukları soruların cevaplandırılması ile son buldu.

Kürt kesiminden yoğun bir katılımın olduğu tanıtım konuşmalarının ardından yazarlar kitaplarını okuyucularına imzaladılar.

Şîrove Bike

DÜNYA

EN ÇOK OKUNANLAR
×