Lozan Komkar onuruna yemek
24.12.2021 09:35:44

Baran Dicle

30 yıldan fazla bir süredir İsviçre’deKürt dilini ve Kültürünü tanıtmaya ve yaşatmaya yönelik  faaliyet yürüten Lozan Komkar onuruna bir yemek verildi. Lozan Kantonunda bulunan Renens belediyesi başkanı tarafından verilen yemeğe Lozan Komkar Başkanı Bavê Bengin’in yanı sıra Komkar yöneticilerinden A. Şahin ve PSK İsviçre birim başkanı H. Çelik katıldılar.

23.12.2021 tarihinde Renens’de gerçekleşen yemekte Renens Belediye Başkanı Jean François Clement memnuniyetini dile getirerek: “Bizler bu ülkenin yerel siyasetçileri olarak yerelden genele yürütülen çalışmaların farkındayız. Özellikle de bir ülkenin demokrasi alanındaki kültürel zenginliğinin bir parçası olan çok renklilik ve çok seslik düşüncesinden hareketle Belediyemiz sınırları içinde Komkar’ın yaptığı taktire değer çalışmaların farkındayız. Bugünki yemek organizasyonumuzunda nedeni Komkar’ın çalışmalarından duyulan memnuniyetimizi sizinle paylaşmaktır.”dedi. Renens Belediye Başkanı’nın konuşmasının ardından Komkar Başkanı Bavê Bengin ve H. Çelik’de birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarında, İsviçre’d eyaşayan  özelde Kürtler genelde ise tüm yabancıların dillerini ve kültürlerini yaşatmalarının elzem bir durum olduğunu bildiğimizden Kültürel etkinliklere ağırlık verdiklerini ve bundan sonraki zamanlarda da bu çalışmaları sürdüreceklerini dile getirdiler. Corona koşullarından dolayı iki yıldan fazla bir süredir istenilen bir çalışma ortaya koyamadıklarını da dile getiren Komkar heyeti gelecekte kültürel çalışmalarda Renens belediyesi ile koordineli çalışma yürütmenin kendilerine memnuniyet vereceğini dile getirdiler.

Önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmaların projelendirilmesi gerektiği öneminin vurgulandığı yemekte karşılıklı diyaloğun devam etmesi temennisi ile son buldu.

Şîrove Bike

DÜNYA

EN ÇOK OKUNANLAR
×