Nureddin Zaza mezarı başında anıldı
12.10.2021 01:08:43

RojaWelat-Merkez

 

Partiya Demokrata Kurdistan-Surî (PDK-S) kurucusu ve genel başkanı Dr. Nureddin Zaza 31. Ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı. Anmaya isviçre’deki bir çok parti ve kurum temsilcisi katıldı.

10.10.2021 tarihinde PDK-S İsviçre birimi tarafından  gerçekleşen anmaya Nureddin Zaza’nın eşi Gilbert Favre ve oğlu Sengo’nun yanısıra PDK Başur, ENKS, PSK ve PDK-İ İsviçre birim temsilcileri katılarak destek de bulundular.

 

Törende Nureddin Zaza’nın Gilbert Favre ve oğlu Sengo birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında Kürtlerin birlik ve beraberliğinin önemine vurgu yaptılar.

 

Kürt partilerinin bir konuşma yaptığı anmada PSK İsviçre birimi adına da Bavê Bengin bir konuşma yaptı. Bavê Bengin konuşmasında Nureddin Zaza’nın hem bir lider olarak hemde bir yazar Kürdistan mücadelesine sunduğu katkıları dile getirdi.

 

Nureddin Zaza, 1919 yılında Elazığ’ın Maden ilçesinde dünyaya geldi. Şeyh Said İsyanından sonra Rojava'ya göç etmek zorunda kaldı. Zaza, Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (PDK-S) kurucusu ve ilk genel başkanlığını yaptı.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra Kürt dil ve tarihi konularında yazıları bulunan Nureddin Zaza, İsviçre’ye geldikten sonra da Kürtler için önemli çalışmalara imza attı. Hayatının son dönemlerini İsviçre’de geçiren

 

7 Ekim 1988’de 69 yaşındayken hayata gözlerini yuman Dr. Nureddin Zaza’nın mezarı İsviçre’nin Lozan kantonunda bulunuyor.

 

Şîrove Bike

DÜNYA

EN ÇOK OKUNANLAR
×