Rojava heyeti Sergey Lavrov ile görüştü
24.11.2021 14:46:58

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed başkanlığında bir heyet, Moskova'da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rojava’daki durumu görüştüğünü duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Görüşme sırasında, Suriye'deki durum ele alındı, ülkenin kuzeydoğusundaki duruma odaklanıldı. Suriye'de, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı temelinde siyasi çözümün ilerletilmesi, ülkenin ekonomik ve sosyal alanlarının yeniden inşası, sığınmacı ve yerlerinden edilmiş kişilerin evlerine geri dönmesi, ihtiyaç sahiplerine insani yardımın sağlanması görevlerine özel olarak vurgu yapıldı" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, "Rusya tarafı, Suriye'nin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün en kısa zamanda ve tam anlamıyla yeniden tesis edilmesi ve ülkedeki tüm etnik ve mezhepsel gruplara haklarının teslim edilmesi amacıyla Suriyeli taraflar arasında çeşitli formatlarda anlaşmaya varılmasına olan geniş kapsamlı desteğini sürdürmeye hazır olduğunu ifade etti" denildi.

İlham Ahmed başkanlığındaki heyetin, ayrıca Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’la da görüştüğü kaydedildi.

MSD heyeti, Meclis İcra Kurulu Başkanı ve Rusya ile İlişkiler Başkanı Sihanok Dibo, Cizre Bölgesi Yürütme Konseyi Eş Başkanı Nezire Gewriye, Dış İlişkiler Ofisi’nden Fener Giet, Özerk Yönetimin Moskova Temsilcisi Reşad Benav ve Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Moskova Temsilcisi Abduselam Ali'den oluşuyor.

Rudaw

Şîrove Bike

DÜNYA

EN ÇOK OKUNANLAR
×