Erkekler, 2021’de 285 kadını öldürdü
19.12.2021 12:59:34

Cezasızlık, en büyük azmettirici

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi ile birlikte kadın cinayetlerinde rekor artış görülürken Türkiye, kadınların can güvenliğini tehdit eden bir ülke haline geldi. "Başkasının arabasına bindi, yemek yapmadı" gibi gerekçeler bu yıl yüzlerce kadın katledildi.

MELİKE ÇAĞAN

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 yılında, öldürülen kadınlarla ilgili raporunu yayınladı. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin ardından artan erkek şiddeti ve kadın cinayet oranları, özellikle yıl ortasında tabiri yerindeyse rekor seviyeye ulaştı.

Yayınlanan istatistiklere göre, 2021 yılının Ocak ayında 23 kadın erkekler tarafından katledildi. Bu ay, 7 kadının öldürüldüğü İstanbul, en fazla kadın cinayetinin işlendiği şehir olarak kayıtlara geçti.

İşte 2021 yılında Türkiye’de kadın cinayetleri…

OCAK AYI

KADINLARIN KATİLİ: EŞLER, BABALAR, OĞULLAR, SEVGİLİLER

Ocak ayında yaşamına son verilen 23 kadının, 7’si eşi tarafından öldürülürken, 6’sı erkek arkadaşı, 2’si eski erkek arkadaşı, 2’si akrabası, 1’i eski eşi, 1’i babası, 1’i oğlu tarafından öldürüldü.

Diğer 3 kadının ise ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu henüz tespit edilemedi.

EVLER, KADINLAR İÇİN GÜVENLİ ALAN DEĞİL

Kadınların büyük çoğunluğu toplumda, “en güvenli yer” olarak nitelendirilen evlerde öldürüldü.

Öte yandan kadınlardan 2’si sokak ortasında, 1’iarabada, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde, 1’i de otelde öldürülürken, 1’inin öldürüldüğü yer tespit edilemedi.

KADINLAR EN ÇOK SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLDÜ

İstatistikler, Ocak ayında cinayete kurban giden 23 kadından 13’ünün silahla, 6’sının kesici aletle, 4’ünün ise boğularak öldürüldüğünü gösterdi.

ŞİKAYETLER CİDDİYE ALINMADI

Ocak ayında öldürülen 23 kadından 20’sinin emniyet müdürlüğüne giderek, şiddete maruz kaldığını veya ölümle tehdit edildiğini ihbar ettiği öğrenildi.

Fakat sonuçlardan da görüldüğü üzere, halkın can güvenliğini sağlamakla yetkili birimler, gerekli tedbirleri almadığı için kimi kadınların parçalanmış cenazeleri bulundu, kimileri ise çocuklarının gözü önünde öldürüldü.

Adeta devletin koruması altına alınan zanlılardan bir çoğu tutuksuz yargılanırken, diğerlerinin hapis cezası alıp almadığı kamuoyuna yansıtılmadı.

14 ŞÜPHELİ ÖLÜM: KATİLLER ARANMIYOR

Kadın cinayetlerini durduracağız platformu ayrıca şüpheli kadın ölümleri raporunu da yayınladı. Ocak ayında farklı şehirlerde 14 kadın öldürülmüş halde bulundu.

Emniyet birimlerine yapılan başvurulara rağmen, katillerin izlerini bulmaya yönelik herhangi bir yasal işlem başlatılmadığı ortaya çıktı.

ŞUBAT AYI

Şubat’ta işlenen kadın cinayetleri, ocak ayına göre yüzde 21 oranında artış göstererek 28’e ulaştı.

İstatistikler, bu ay yine en çok kadının İstanbul’da öldürüldüğünü gösterdi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Şubat ayında öldürülen 28 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 10’u birlikte olduğu erkek, 2’i eski erkek arkadaşı, 1’i erkek kardeşi, 1’i ise oğlu tarafından öldürüldü.

KADINLARIN ÇOĞU EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Ocak ayında olduğu gibi bu ayda da, 16 kadının evde acımasızca katledildiği öğrenildi.

Kadınlardan 6’sı sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i iş yerinde, 1’i arazide, 1’i otelde, 1’i ıssız bir alanda, 1’i de kömürlükte öldürüldü.

CİNAYET ESNASINDA EN ÇOK SİLAH KULLANILDI

Bu ay, yaşam hakları elinden alınan kadınlardan 13’ü silahla, 9’u kesici aletle, 4’ü boğularak, 1’i balyozla, 1’i ise dambıl ile öldürüldü.

ÖLDÜRTÜKTEN SONRA VİDEO ÇEKTİ

İstanbul’da yaşayan 38 yaşındaki Semiha Ikhadır, erkek arkadaşı Majed A. tarafından kıskançlık bahanesiyle öldürüldü. Failin daha sonra Semiha’yı video kaydına alıp, “Bana yanlış yapanın sonu böyle olur, herkes ismimi öğrensin” diyerek, videoyu arkadaşına gönderdiği öğrenildi.

KADIN SIĞINMA EVİNE GİTMEK İSTEDİ

Diyarbakır’da yaşayan 37 yaşındaki Gülistan Şaylemez, kardeşi Abdullah Şaylemez tarafından sokakta silahla öldürüldü. Gülistan’ın, “Ben babamın beni öldürmesinden korkuyorum” diyerek babası Abdülvehap Şaylemez’den şikayetçi olduğu ve kadın sığınma evine gitmek istediğini belirttiği öğrenildi.

CİNAYET İŞLEDİ, SERBEST BIRAKILDI

Nevşehir’de yaşayan 2 çocuk annesi 33 yaşındaki Pınar Can, birlikte olduğu Halis D. tarafından kıskançlık bahanesiyle kesici aletle öldürüldü. Failin bir yıl önce cezaevinden çıktığı öğrenildi.

İstanbul’da yaşayan 53 yaşındaki Gülsüm Berk ve 51 yaşındaki Güler Kaya ve Murat Berk tarafından ateşli silahla öldürüldü.

Balıkesir’de yaşayan 31 yaşındaki kafasına poşet geçirilmiş şekilde ölü olarak bulunan Samira Rashıdian’ın arkadaşı P.E tarafından ekonomik bahanelerle öldürüldüğü ortaya çıktı.

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ AYDINLATILMIYOR

Bu ay yayınlanan istatisler, şüpheli kadın ölümlerine dikkat çekti.

Farklı illerde 12 kadın cenazesine rastladığı, ancak ölüm nedenlerinin aydınlatılmadığı öğrenildi.

MART AYI

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Mart gecesi resmi gazetede yayınlanan bir haberle, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için 2014 yılında imzalanan uluslararası İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini duyurdu.

Erdoğan, AKP kongresinde İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin bölümü okumadı

Türkiye’nin kadın haklarını koruyan sözleşmeden ayrılacağı haberi, kadın cinayetlerinin önünü açtı ve mart ayında 28 kadının daha erkek eliyle katledildiği istatistiklere yansıdı.

2021 yılının ilk 2 ayında “en çok kadının öldürüldüğü şehir” olarak liste başında yer alan İstanbul, bu ay yerini İzmir’e bıraktı.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ?

Mart ayında öldürülen 28 kadının 13’ü eşi, 4’ü tanıdık bir erkek, 3’ü erkek arkadaşı, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 2’si akraba, 2’si kardeşi, 1’i eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldü.

BAZI EVLER, KATLİAM ALANINA DÖNDÜ

Ocak ve Şubat aylarında olduğu gibi Mart’ta da, 28 kadından 18’inin evinde, 6’sının sokak ortasında, 1’inin ıssız yerde, 1’inin arazide, 1’inin arabada, 1’inin ise parkta öldürüldüğü belirlendi.

KADINLAR EN ÇOK SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ

Bu ay yayınlanan istatistikler, 14 kadının silahla, 9’unun kesici aletle, 4’ünün boğularak, 1’inin ise yakılarak öldürüldüğünü gösterdi.

CENAZESİNİ, KARGO İLE AİLESİNE YOLLADI

Antalya’da yaşayan 20 yaşındaki 1 çocuk annesi Mervenur Polat, erkek arkadaşı Cüneyt Akyol tarafından iple boğularak öldürüldü. Uzun bir aradan sonra gözaltına alınan fail, “cesedi, kargoyla kendi ailesinin evine yolladığını ve orada sakladığını” itiraf ettiği ortaya çıktı.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI, EŞİNİ ÖLDÜRDÜ

Antalya’da yaşayan 34 yaşındaki Rabia Doğan, boşanma aşamasında olduğu Besat Doğan tarafından, bir başkasının motorsikletine bindiği gerekçesiyle sokak ortasında silahla öldürüldü. Cezaevinden izinli çıkan fail ifadesinde “Eşimi öldürmek istememiştim” dedi.

8 AYLIK HAMİLE KADIN, YOL KENARINDA BULUNDU

Adana’da ikamet eden 21 yaşındaki İslim Ahmed, kardeşi Beşir Ahmed tarafından kesici aletle öldürüldü. Yol kenarında bulunan Suriye uyruklu kadının 8 aylık hamile olduğu öğrenildi.

Diyarbakır’da yaşayan 51 yaşındaki Bedia Aydoğan, eşi Cevzet Aydoğan tarafından evinde öldürüldü. Elektrik kontağı sebebiyle evi yandığı sanılan Bedia’nın vücudunda morluklara ve kesiklere rastlandı. Fail olayın ardından cinayeti örtbas etmek için evi ateşe verdiğini itiraf etti.

ÖLDÜRÜLEN KADINLARI SUÇLADI

Öte yandan, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin açıklama yapan AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, katıldığı bir televizyon programında, “O kadınları öldürenleri yetiştirenler de kadınlar. Hiç mi kadınların payı yok bu şiddette?” diye konuştu.

Nergis, “Bizim için aile korunması gereken bir kurumdur. Bu noktada İstanbul Sözleşmesine yönelik alınan kararı destekliyorum” diye de ekledi.

ŞÜPHELİ ÖLÜMLERE “İNTİHAR VEYA DOĞAL ÖLÜM” SÜSÜ VERİLDİ

Ayrıca, Kadıncinayetlerinidurduracağız platformunun verilerine göre bu ay 19 kadının cenazesi bulundu. Şüpheli ölümleri aydınlatmak üzere yasal işlem başlatmayan emniyet yetkilileri, söz konusu ölümleri intihar veya doğal ölüm olarak nitelendirdi.

NİSAN AYI

‘DAHA ADİL SÖZLEŞME YAPARIZ’ DEDİ, 16 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nisan ayının başında katıldığı bir söyleşi de, kendisine sorulan “Neden İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiniz?” sorusuna, “Bizim dinimizde kadına şiddet haramdır. Biz bu sözleşmenin daha adilini, daha gülüşünü yapar onunla yola devam ederiz” diye cevap verdi.

Ancak yayınlanan istatistiklere göre, sadece nisan ayında 16 kadının katledilmesi ve faillerin çoğunun “tutuksuz olarak yargılanması” Erdoğan’ın bu yanıtına ters düştü.

En çok kadın cinayetinin ise yine İstanbul’da olduğu görüldü.

7 EVDEN 7 CENAZE ÇIKTI

2021 yılının 4.ayında da kadınların çocuğunun evlerinde öldürüldüğü belirlendi. İstatistiklere göre, bu ay hayatına son verilen 16 kadından 7’si evinde, 3’ü sokak ortasında, 1’i ıssız yerde, 1’i arazide, 1’i işyerinde, 1’i otelde, 1’i barakada, 1’i ise apartman girişinde öldürülürdü.

Ayrıca, 8 kadının kesici aletle, 6’sının silahla, 2’sinin ise boğularak katledildiği istatistiklere yansıyan bilgiler arasında yer aldı.

ŞÜPHELİ ÖLÜMLERE SORUŞTURMA BAŞLATILMADI

Şüpheli kadın ölümleri 2021 yılının ilk dört ayındaki en yüksek sayıya ulaştı.

Bu ay farklı illerde 20 kadının cenazesi bulunurken, olayla ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılmadı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ FESHİNİ DESTEKLEYENLER ARAŞTIRACAK

Öte yandan bu ay, “Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması” için kurulan TBMM komisyon üyeleri, Resmi Gazetede yayımlandı.

Komisyon üyelerinin neredeyse tamamının İstanbul Sözleşmesinden çekilme taraftarı olması dikkat çekti.

Ayrıca, İstanbul Sözleşmesinin, Türkiye bakımından 1 Temmuz 2021’de sona ereceğine ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı.

MAYIS AYI

‘KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOLERE EDİLEBİLİR’

Artan koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle Mayıs ayında ülke genelinde karantina uygulaması başladı ve bu dönemde aile içi şiddetin de yükselişe geçtiği saptandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise Covid-19 sürecinde artan kadına yönelik şiddetin “tolere edilebileceğini” söyledi.

Ancak kadına yönelik uygulanan şiddet, mayıs ayında 17 can kaybı ile sonuçlandı. Balıkesir, bu ay en fazla kadın cinayetinin işlendiği şehir olarak işaret edildi.

KADINLAR EN ÇOK, KESİCİ ALETLERLE ÖLDÜRÜLDÜ

İstatistiklere göre, kadınlardan 10’u evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde acımasızca katledildi. 3 kadının ise öldürüldüğü yer henüz tespit edilemedi.

Öte yandan, kadınların 9’unun kesici aletle, 5’inin silahla, 2’sinin boğularak, 1’inin ise darp edilerek hayatlarına son verildiği öğrenildi.

Edirne’de yaşayan 71 yaşındaki G. G. evli olduğu H. G. tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.

Mersin’de yaşayan 48 yaşındaki 2 çocuk annesi Semra Çetin, evli olduğu Ahmet Çetin tarafından kesici aletle öldürüldü.

SABIKA KAYDI OLAN ZANLI SERBEST BIRAKILDI

Ankara’da yaşayan 47 yaşındaki kadın doğum uzmanı ve 3 çocuk annesi Zeynep Erdoğan, evli olduğu ve hakkında bir çok kez uzaklaştırma kararı olan Mehmet Erdoğan tarafından koruma kararı devam ederken çocuğunun gözü önünde kesici aletle öldürüldü. Daha sonra yakalanan failin bir çok suç kaydı olduğu ve en son Covid-19 tedbirleri kapsamında serbest bırakıldığı öğrenildi.

ÖLDÜRDÜ, SANDIĞA GÖMDÜ, ÜZERİNE FAYANS DÖŞEDİ

Iğdır’da yaşayan Nesrişah Yorgun, eski eşi Eyüp Yıldızhan tarafından öldürüldü. Failin Nesrişah’ı bıçaklayarak öldürdükten sonra çelik bir sandığın içine koyup üzerine fayans döşediği öğrenildi.

Samsun’da yaşayan 33 yaşındaki 2 çocuk annesi Kamile Yavuz, evli olduğu Faruk Yavuz tarafından kesici aletle çocuklarının gözü önünde öldürüldü. Failin daha önce de işlediği cinayetten dolayı 11 yıl ceza aldığı ve izinli olarak cezaevinden çıktığı öğrenildi.

‘GÖREVİNİ YAPMAYAN OLURSA HESABINI SORARIM’

Öte yandan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu ay yaptığı açıklamada “kadına yönelik şiddet olaylarında görevini savsaklayan olursa hesabını soracağını” söyledi.

Ancak, bu ay şüpheli kadın ölümlerine 20 kişinin daha eklenmesine rağmen, ölümlere yönelik inceleme başlatmayan emniyet birimlerinden hesap sorulmadı, şüpheli ölümler yine belirsizliğe terk edildi.

HAZİRAN AYI

KATİLLER, YİNE EN ÇOK TANIDIK ERKEKLER

Kadın cinayetlerini durduracağız platformu tarafından hazırlanan veriler, Haziran ayında 18 kadının öldürüldüğünü gösterdi. Buna göre 2021 yılının ilk 6 ayında, cinayete kurban giden kadın sayısı 130’a yükseldi.

Verilere göre, haziran ayında yaşam hakları elinden alınan 18 kadının 10’u evli olduğu erkek, 2’si akraba, 2’si tanıdık biri, 1’i baba, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i eski erkek arkadaşı, 1’i ise eski eşi tarafından öldürüldü

Ayrıca kadınların 9’unun evinde, 3’ünün sokak ortasında, 2’sinin işyerinde, 1’inin otelde, 1’inin ıssız yerde, 1’inin okul önünde öldürüldüğü de verilere yansıdı. 1 kadının ise nerede öldürüldüğü tespit edilemedi.

Öte yandan, haziran ayında hayatına son verilen kadınlardan 9’unun ateşli silahlarla, 4’ünün kesici aletlerle, 2’sinin boğularak, 1’inin darp edilerek, 1’inin yakılarak, 1’inin ise kesici alet ve silahla öldürüldüğü öğrenildi.

6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU, BAŞINI DUVARA VURARAK ÖLDÜRDÜ

Çanakkale’de yaşayan 6 yaşındaki Funda Bulut, annesinin birlikte olduğu Çağlar Karakılıç tarafından kafası defalarca duvara vurularak öldürüldü.

Manisa’da ikamet eden 52 yaşındaki Kader Oktay, komşusu Yeter Akkor ile gezmeye gittiği için Yeter Akkor’un eşi Mehmet Akkor tarafından av tüfeği ile öldürüldü. Zanlı, olayın ardından aynı tüfekle intihar etti.

50 KERE ŞİKAYET ETTİK NEREDEYDİNİZ?

Aksaray’da yaşayan 38 yaşındaki Yemen Akoda, boşanma aşamasında olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Eşref Akoda tarafından evinin önünde öldürüldü. Annesinin başında feryat eden kızı ise annesinin ölümüne isyan ederek “50 kere şikayet ettik, 50 kere. Yetkililer, o zaman neredeydiniz?” dedi.

KATİL HAKKINDA ARAMA KARARI ÇIKARILMADI

Diyarbakır’da yaşayan 16 yaşındaki Emine Karakaş, evli ve 7 çocuk babası olan kuzeni Aslan Karakaş’ın ikinci eşi olmayı kabul etmediği için silahlı saldırıya uğramıştı. 138 günlük yaşam mücadelesini kaybeden Emine Karakaş’ın annesi” Canım, ciğerim parçalandı. Başka annelerin canı yanmasın, o katil için arama başlatın, ailesi katili saklıyor” dedi.

‘ŞİDDETİ İHBAR ETTİ, EMNİYET HAREKETE GEÇMEDİ’

Diyarbakır’da yaşayan 7 çocuk annesi Ayşe T. evli olduğu Adem T. tarafından iple asılarak öldürdü. Ayşe’nin daha önce de eşinden sistematik şiddet gördüğü ve şikayetçi olduğu ancak yetkililerin kendisine yardımcı olmadığı çocuklarından öğrenildi.

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİNİN SAYISI 99’A ULAŞTI

Bu ay çeşitli şehirlerde, neden öldüğü veya öldürüldüğü araştırılmayan 20 kadının daha cenazesine rastlandı. 2021 yılının ilk yarısı itibari ile şüpheli kadın ölümlerinin sayısı 99’a yükseldi.

KADIN ŞİDDETİNİ ÖNLEMEYE YÖNELİK VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Adalet Bakanı Gül, Haziran ayının ortalarında “Bir kadının daha şiddete uğramaması için gerekirse anayasayı değiştiririz” açıklamasında bulunmuştu.

Ancak geçmiş aylarda olduğu gibi Haziranda da şüpheli kadın ölümlerine yönelik inceleme başlatılmadığı gibi kimliği belli olan katillerin veya cinayete teşebbüs edenlerin çoğu da tutuksuz olarak yargılandı.

Geçtiğimiz aylarda 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz eden ve ardından genç kızın ölümüne neden olan eski Uzman Çavuş Musa Orhan, 2021’de çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı.

KATİLE DEĞİL, KATİLİN SERBEST BIRAKILMASINI ELEŞTİRENLERE DAVA AÇILDI

Ünlü oyuncu Ezgi Mola, Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanmasına ilişkin eleştirilerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Bu paylaşım, Orhan’ın avukatı tarafından dava edildi. Ardından, Ezgi Mola’yı destekleyen 16 ünlü hakkında daha dava açıldı.

TEMMUZ AYI

TÜRKİYE, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN RESMEN AYRILDI

Türkiye, Mart ayının sonlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yayınladığı kararname ile feshedilen İstanbul Sözleşmesi’nden, 1 Temmuz itibari ile resmi olarak ayrıldı.

Erdoğan tarafından yayınlanan bir kaç cümlelik kararname, daha çok kadının öldürülmesine zemin hazırladı.

Temmuz ayının verilerinde, 20 kadının hayatına son verildiği görüldü.

Bu kadınlardan 10’unu evli olduğu erkek, 2’sinin birlikte olduğu erkek, 2’sinin tanıdık biri, 1’inin baba, 1’inin akraba, 1’inin eskiden birlikte olduğu erkek, 1’inin oğlu, 1’inin kendisiyle görüşmek isteyen erkek tarafından öldürüldüğü belirlendi. 1 kadının ise fail ile olan yakınlığı henüz bulunamadı.

Verilere göre, kadınların 16’sı evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i de arazide öldürüldü.

CİNAYETLERDE EN ÇOK KESİCİ ALETLER KULLANILDI

Temmuz ayında yaşamı son bulun kadınların 10’u kesici aletlerle, 8’i silahlarla, 2’si ise boğularak öldürüldü.

SAVCILIK, EŞİNİ DARP EDEN ADAMI SERBEST BIRAKTI

Kahramanmaraş’ta yaşayan 38 yaşındaki Mehtap Kırlangıç, boşanma aşamasında olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Erkan Kırlangıç tarafından ateşli silah ile öldürüldü. Geçen ay Mehtap Kırlangıç’ın darp edildiği için savcılığa başvurduğu ancak savcılığın Erkan Kırlangıç’a uzaklaştırma kararı verip serbest bıraktığı öğrenildi.

AĞUSTOS AYI

KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 55 ARTTI

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden ayrılması ile birlikte Ağustos ayında kadın cinayetleri 2021 yılının zirvesine ulaştı.

Ağustos ayında öldürülen kadın sayısı Temmuz ayına göre yüzde 55 artış göstererek 31’e yükseldi.

Kadın cinayetlerini durduracağız platformu tarafından hazırlanan istatistiktiklere göre,

Ağustos ayında öldürülen 31 kadının 6’sı evli olduğu erkek, 5’i akrabası, 4’ü eskiden evli olduğu erkek, 4’ü babası, 3’ü tanıdık, 3’ü oğlu, 1’i evlenme teklifini reddettiği erkek, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i erkek kardeşi, 1’i tanımadığı bir erkek, 1’i konuşma isteğini reddettiği erkek tarafından öldürülürken, 1 kadının ise fail ile olan yakınlığı öğrenilmedi.

2021 yılının diğer aylarında olduğu gibi Ağustos’ta da, kadınların çoğunun evlerinde öldürüldüğü tespit edildi.

İstatistiklere göre, yaşamını yitiren kadınların 22’si evinde, 3’ü ıssız yerde, 2’si sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i işyerinde, 1’i minibüste, 1’i evin dışında bulunan tuvalette öldürüldü.

İstatistikler, 19 kadının silahla, 9’unun kesici aletlerle, 3’ünün de boğularak öldüğünü gösterdi.

İKİNCİ EŞ OLMAYI KABUL ETMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ

İstanbul’da yaşayan 32 yaşındaki, 2 çocuk annesi Ulviye Avağ, 2. eş olma teklifini reddettiği gerekçesiyle Mehmet Demir tarafından silahla öldürüldü.

Afyonkarahisar’da yaşayan polis memuru Atilla Aydemir, boşanma aşamasında olduğu eşi Gönül Aydemir ve annesini Kadriye Akdeniz’i çocuklarının gözleri önünde silahla öldürdü. Gönül’ün babasını da öldüren failin daha sonra intihar ettiği öğrenildi.

SEMAVERİ DÜŞÜRDÜĞÜ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ

Konya’da yaşayan 33 yaşındaki Emel Göçer, gittiği bir seyyar çaycıda semaveri düşürdüğü gerekçesiyle çaycı Muhammet İlhan tarafından silahla öldürüldü.

Şanlıurfa’da yaşayan 40 yaşındaki 7 çocuk annesi Hediye Tokay, evli olduğu Ahmet Tokay tarafından boğularak öldürüldü.

Ağustos ayında şüpheli kadın ölümlerine ise 21 kişi daha eklendi.

EYLÜL AYI

26 KADINDAN 18’İ EVDE ÖLDÜRÜLDÜ

Eylül ayında öldürülen 26 kadının öldürdüğü belirlendi. Bunlardan 14’ü evli olduğu erkek, 6’sının birlikte olduğu erkek, 2’sini babası, 2’sini oğlu, 1’inin eskiden evli olduğu erkek, 1’i in de akrabası tarafından öldürüldüğü kayıtlara geçti.

Öte yandan, Eylül ayında erkek tarafından katledilen 26 kadından 18’inin evinde, 2’sinin arazide, 1’inin sokak ortasında, 1’inin arabada, 1’inin otelde öldürüldüğü belirlendi.

3 kadının yaşamına ise nerede son verildiği tespit edilemedi.

KADINLAR YAKILDI, YÜKSEKTEN ATILDI, DARP EDİLDİ…

Ayrıca cinayet esnasında 9 kadının silahlarla, 8’inin kesici aletlerle, 4’ünün boğularak, 2’sinin yüksekten atılarak, 2’sinin darp edilerek, 1’inin yakılarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

13 YAŞINDA EVLENMEK İSTEMEDİĞİ İÇİN YAKILDI

Şanlıurfa’da yaşayan 13 yaşındaki Amara Dewla, evlenmek istemediği gerekçesiyle babası Ahmet Mohammed Dewla tarafından işkenceye maruz kaldıktan sonra yakılarak öldürüldü.

Mardin’de yaşayan 61 yaşındaki Emine Pulent koronavirüs tedbirleri gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilen eşi Abdulkadir Pulent tarafından götürüldüğü üzüm bağında bıçakla boğazı kesilerek öldürüldü.

BOŞANMAK İSTEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRDÜ

Zonguldak’ta yaşayan bir çocuk annesi 28 yaşındaki Gülten Yankın boşanma aşamasında olduğu Emrah Yankın tarafından evinde av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Fail “Eşinizi neden vurdunuz?” sorusuna “Boşanmak istedi o yüzden. Çok sevdim ben onu, gururuma yediremedim ve öldürdüm” dedi.

Hatay’da yaşayan 41 yaşındaki Aynur Mert ve 16 yaşındaki kızı Aleyna Mert, eşi eski uzman çavuş Turgay Mert tarafından boğularak öldürüldü. Fail önce tartışma yaşadığı Aynur Mert’i öldürdüğünü belirtirken, “Sonra eve gelen oğluma ilaçlı ayran içirmek istedim. Baba bu acı diyerek içmek istemedi. Ben de boğdum. En son eve gelen kızımı da boğdum” dedi.

Eylül ayının şüpheli kadın olum sayısı ise 19 olarak belirlendi.

EKİM AYI

NİHAL YALÇIN’IN KONUŞMASI: ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’

Ekim ayında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ödül alan Nihal Yalçın konuşmasını yaparken, ülke genelinde artan kadın cinayetlerine dikkat çekti.

Şiddetin ve kadın ölümlerinin azalmasını dileyen Yalçın, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” ifadelerini kullandı.

Ünlü oyuncu Tamer Karadağlı’nın ise Yalçın’ın konuşmasını bölme girişimleri ve yaptığı hareketler tepkilere yol açtı.

Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden ayrıldı, yüzlerce kadın ise hayattan koparıldı. İstatistiklere göre sadece Ekim ayında 18 öldürüldü.

Bunlardan 11’i evli olduğu erkek, 3’ü birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i akrabası tarafından öldürüldü.

İstatistikler, 18 kadından 13’ünün evinde, 2’sinin arabada, 1’inin sokak ortasında, 1’inin işyerinde, 1’inin avukatlık bürosunda öldürüldüğünü gösterdi.

Ayrıca, kadınlardan 10’unun silahlarla, 4’ünün kesici aletlerle, 2’sinin darp edilerek, 1’inin boğularak, 1’inin kafasına taşla vurularak öldürüldüğü yer aldı.

BARIŞMAYI KABUL ETMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ

Tekirdağ’da yaşayan 3 çocuk annesi 43 yaşındaki Ayşe Aksu, şiddet nedeniyle boşandığı Remzi Aksu tarafından kızının gözü önünde barışma teklifini reddettiği gerekçesiyle, silahla vurularak öldürüldü. Failin daha sonra boşanma davasında aleyhine tanıklık eden kişiyi de yaraladığı öğrenildi.

GELİNİNİ ÖLDÜRDÜ, PARÇALARA AYIRMAK İSTEDİ

Tekirdağ’da yaşayan 31 yaşındaki 2 çocuk annesi Ayat Adsız, kayınpederi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Failin, cinayetten önce eşini ve torunlarını parka gönderdiği, daha sonra ise testere ile parçalara ayırıp saklayacağı sırada eşinin eve gelmesi üzerine yakalandığı öğrenildi.

KASIM AYI

ERDOGAN, ‘ŞİDDET YOK’ DEDİ, VERİLER 285 KADININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele” günü ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin, kadına şiddet sorununa karşı en kapsamlı ve etkili mevzuata sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını” savundu.

Ancak Kasım ayında 25, 2021yılının 11 ayında toplam 285 kadının sevdiklerinden koparılarak vahşice öldürülmesi, Erdoğan’ın savunmasını yine desteklemedi.

Kasım ayının verilerine göre, katledilen 25 kadından 8’i evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si babası, 2’si tanımadığı bir erkek, 1’i tanıdık, 1’i akrabası tarafından öldürüldü.

GÜVENLİ YER KALMADI: EV, ARAZİ, SOKAK ORTASI… KADINLARA MEZAR OLUYOR

Ayrıca, Kasım ayında yaşamına son verilen 25 kadından 11’inin evinde, 6’sının sokak ortasında, 3’ünün arazide, 2’sinin iş yerinde, 1’inin arabada, 1’inin otoparkta, 1’inin ise bir fabrikada öldürüldüğü verilere yansıdı.

Bu kadınların 9’unun ateşli silahlarla, 9’unun kesici aletlerle, 3’ünün boğularak, 2’sinin darp edilerek, 2’sinin de arabanın altında kalarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

500 TL NAFAKA İSTEDİ, ÖLDÜRÜLDÜ

Ankara’da yaşayan 44 yaşındaki 3 çocuk annesi Meltem Layıker, eski eşi Ömer Demir tarafından, barışma teklifini kabul etmediği gerekçesiyle bıçaklanarak öldürüldü.

Malatya’da yaşayan 38 yaşındaki Nursel Taşkın, evli olduğu İrfan Taşkın tarafından markete giderken arkasından bıçaklanarak öldürüldü.

Mimar Başak Cengiz ‘savunmasız olduğu için’ öldürülmüş.

‘BİR KADINI ÖLDÜRMEK İSTEDİM VE YAPTIM’

İstanbul’da yaşayan 28 yaşındaki Başak Cengiz, yolda yürürken Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcı ile öldürüldü. Failin, herhangi bir kadını öldürmek için dışarı çıktığını ifade ettiği öğrenildi.

İstanbul’da yaşayan 45 yaşındaki Neslihan Batur, birlikte olduğu Habip Başar tarafından kıskançlık gerekçesiyle öldürülüp cansız bedeni fabrikanın su kuyusuna attığı öğrenildi.

Kasım ayının şüpheli kadın ölümü sayısı ise 21 olarak kayıtlara geçti.

ERKEKLER, 11 AYDA 285 KADINI ÖLDÜRDÜ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu raporlarına dayanarak elde edilen bilgilere göre, 2021 yılının 11 ayında toplam 285 kadın, erkek tarafından öldürüldü.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması, “kadın cinayetlerine göz yummak” olarak nitelendirilirken, faillerin caydırıcı cezalara mahkum edilmemesi, Covid-19 salgını gibi bahanelerin öne sürülerek serbest bırakılması, kadınların “şiddet gördüğüne yönelik yaptığı ihbarların” yok sayılması, haklarında uzaklaştırma kararı çıkarılan erkeklerin yakın takibe alınmaması, cinayetlerin önünü açan ikinci sebep olarak görüldü.

EŞİNİ ÖLDÜRDÜ, GÖREVE İADE EDİLDİ

2020 yılının Ocak ayında Iğdır’da 3 aylık hamile eşi Ebru Aras’ı silahla başından vurarak öldüren Dil kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Umut Aras’ın 7 defa mahkemeye çıkarılması ve delil yetersizliğinden serbest bırakılması, geçtiğimiz günlerde (17 Aralık Cuma günü) ise 8.kez çıkarıldığı mahkemede “somut deliller ve tanıklar olmasına rağmen” yine tutuksuz yargılanarak görevine iade edilmesi, Erdoğan yönetiminde yaşayan erkeklerin, kadınlara korkmadan şiddet uygulayabildiklerini gösteren son örnek oldu.

2021 yılının Kasım ayına kadar olan zaman diliminde şüpheli kadın ölümleri de 191’e ulaştı. Söz konusu cinayetlerin aydınlatılması yönünde çalışmalar yapılmadı.

Öte yandan kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri ile birlikte bu yıl toplam 476 kadın hayatını kaybetti.

KRONOS34

Şîrove Bike
×