Deng Dergisi'nin 123. Sayısı Çıktı
5.10.2021 10:49:04

Merhaba,

Her zamanki gibi dünyada ve bölgemizde önemli gelişmeler yaşanıyor. Son dönemin en sıcak tartışma konusu hiç kuşkusuz Afganistan. ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi benzer bir durumun Irak ve Suriye’de de yaşanabileceği ve bunun Kürtler bakımından ne tür sonuçlar doğurabileceği tartışmasını tetikledi.

Türkiye’de ise Kürt karşıtlığı tehlikeli bir tırmanış içinde. İktidar çevrelerinin Kürtleri ve siyasi aktörlerini hedef alan söylemleri sokakta Kürtlere toplu katliam ve linç girişimleri şeklinde hayat buluyor. Özel olarak Kürtler, genelde demokrasi ve değişimden yana muhalefetin nefes alması bile giderek zorlaşıyor.

Öte yandan Kürdistanı parçalayan Lozan Anlaşması’nın yüzüncü yılına az kaldı. Kürt siyasal aktörleri ve aydınları şimdiden bu konuyu gündemlerine alarak tartışıyorlar.

Söz konusu başlıklar çerçevesinde yazarımız Bayram Bozyel, ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecini ve bunun Güney ve Güneybatı Kürdistan üzerindeki etkilerini irdeleyen bir makale yazdı.

Ayrıca, Deng Dergisi olarak Türkiye’nin dışında ve içinde yaşanan birçok gelişmeyi, bütün bu süreçleri yakından izleyen Prof. Mesut Yeğen ile konuştuk ve yaptığımız röportaja bu sayıda yer verdik.

Yazarlarımızdan Mesud Tek, Kürt hareketinin karşı karşıya bulunduğu tabloya ve yapması gerekenlere ilişkin bir makale ele aldı.

Lozan Antlaşması’nın 100. Yılına yaklaşırken, bu konuyla ilgili biri Hasan Yıldız ile yapılan röportaja, diğeri ise Şeyhmus Özdemir’in yazdığı yazıya yer verdik.

Bu sayıda ayrıca Mazhar Kara, Ümit Tektaş, Mehmet Bayrak, Kavûs Ezîzî, Nasır Kemaloğu ile Munzur Çem’in farklı konulara ilişkin değerli değerlendirmeleri yer alıyor.

Son olarak Ebdulrehman Qasimlu’nun ünlü Kürt şairi Hêmîn üzerine yazıp Ziya Avcı’nın Kurmanciye çevirdiği bir çalışmaya yer veriyoruz.

Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

Şîrove Bike

KÜLTÜR-SANAT

EN ÇOK OKUNANLAR
×