Deng Dergisi'nin yeni Sayısı Yayınlandı
18.06.2021 16:35:51
Merhaba,
Yeni ve farklı içerikte bir sayı ile yine birlikteyiz.
Bir yanda pandemi salgınının yol açtığı çok yönlü sorunlar yumağı, öte yandan Türkiye’de otoriterleşme yönünde dolu dizgin giden süreç… Türkiye toplumu zor bir süreçten geçiyor ve yoğun sorunlar kıskacında bunalmış durumda. Mevcut iktidarın Kürt karşıtı topyekûn saldırıları ise dur durak bilmiyor.
Devletin hem Kürt halkının varlığına ve kazanımlarına yönelik saldırıları hem de demokrasinin son kırıntılarını yok etme girişimleri kaçınılmaz bir tartışmayı beraberinde getiriyor: Kürdlerin ulusal ittifakı ile Demokrasi için ortak mücadele…
Yazarlarımızdan Mesud Tek ile Haydar Cihaner bu sayıda Kürtlerin ulusal ittifak ihtiyacı ile demokrasi için mücadele konusunu birlikte ele alan yazılar yazdılar.
Bu sayıda yer verdiğimiz konulardan biri de Mehmet Bayrak’ın yazarlık serüveninde geçirdiği 50. Yıl dönümüdür. Mehmet Bayrak 50 yıl boyunca Kürtlerin ulusal demokratik hakları, Türkiye’nin demokrasi yolunda ilerlemesi, farklı etnik ve dini azınlıkların hak ve özgürlükleri için kararlı ve kesintisiz mücadele eden bir yazı ve mücadele insanıdır. Bu uğurda benzer insanlar gibi hapislere girmiş, büyük bedeller ödemiştir. Deng Dergisi olarak Mehmet Bayrak’ın büyük zorluklarla dolu yazarlık yaşamının 50. Yılını kutluyor, kendilerine sağlıklı ve verimli nice yıllar diliyoruz.
Mehmet Bayrak’ın yazarlık yaşamının 50. Yılı nedeniyle bu sayıda ayrıca özel bir dosyaya yer verdik. Sayın Baskın Oran, Munzur Çem, Mutlu Can, Osman Aydın ile Doğan Ceren gibi bilim ve yazın dünyasının değerli insanları, Mehmet Bayrak’la ilgili duygu ve düşüncelerini içeren birer yazı yazarak bu dosyaya katlıda bulundular.
Bu sayıda ayrıca Sayın Kaşkar Oremar, Ümit Tektaş, Hasan Tuzcu, Bayram Bozyel, Nasır Kemaloğlu ile Cemal Çelki’nin farklı konuları farklı pencerelerden irdeleyen ufuk açıcı yazıları yer alıyor.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.
Şîrove Bike

KÜLTÜR-SANAT

EN ÇOK OKUNANLAR
×