Ana Sayfa » Kürdistan
KCK Yöneticilerine Açık Mektup

2019-04-08

Sayın Yöneticiler,
Abdullah Öcalan’ın bazı haklarından yararlandırılmaması, ailesi ve avukatlarıyla görüşmesinin engellenmesi bir hak gaspıdır ve elbette karşı çıkılmalıdır.
Bildiğiniz gibi, avukatları başta olmak üzere, siyasi çevreler ve sivil toplum kuruluşları açıklamaları ve girişimleriyle Öcalan’ın durum hakkında kamuoyunu uyarıp duyarlı hale gelmesi için çaba harcadılar; harcıyorlar.
Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek için gösterilen bu çabalara Hakkari Milletvekili Bayan Leyla Güven de başlattığı açlık grevi ile katıldı.
Leyla Hanımın grevini hapishanelerde başlatılan grevler takip etti.  Aralarında milletvekillerinin de olduğu bazı kişiler de parti binalarında gerçekleştirdikleri açlık grevleriyle Öcalan’ın durumuna dikkat çektiler; çekiyorlar.
Başta Leyla hanımınki olmak üzere, açlık grevi yapanların sağlık durumunun giderek kötüleştiği ve bir kısmının geri dönülmez noktaya hızla yaklaştığı bir ortamda, bu kez de cezaevlerinde bazı genç tutuklu ve hükümlüler protesto için intihar ettiler.
Sayın Yöneticiler,
Devlet yetkililerinin bu noktadaki duyarsız ve sorumsuz tavırları elbette kabul edilemez ve protesto edilmelidir. Yetkililerin sözkonusu tavırlarından bağımsız olarak, açlık grevlerinin devam etmesi, daha fazla insanın ölmesi ise, toplumda açılan yaraların derinleşmesi, gerginliğin artması demektir. Ki, bundan en çok zarar gören Kürd halkıdır.
Oysa bugüne kadar yapılanlar Öcalan’ın durumu hakkında Türkiye ve uluslararası arenada belirli bir duyarlılık yaratmıştır. Konunun içte ve dışta kamuoyuna mal olduğu bir dönemde açlık grevlerinin devam ettirilmesi ve buna bir kutsiyet atfedilmesi daha fazla insanın ölmesine çanak tutmaktır. Bu vebalin altından kalkmak zordur zararlarının telafisi ise imkansızdır.
Sayın Yetkililer,
Yaşam hakkı kutsal ve her koşulda vazgeçilmez bir haktır. Aslolan yaşatmaktır. Sizleri daha fazla insanın ölmemesi, açlık grevlerindekilerin ana-babaları, eş ve çocuklarının endişeli bekleyişlerinin sona ermesi ve toplumdaki gerginliğin azalması için açlık grevlerinin sonlandırılması amacıyla harekete geçmeye çağırıyorum.
Umarım bu çağrı benzeri binlerce çağrıya olumlu cevap verir, daha fazla can kayıplarının yaşanmasının önüne geçersiniz.
Selamlarımla…
08 Nisan 19
Mesud Tek
Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı

Bu Yazı 1259 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.