Ana Sayfa » Kürdistan
PSK: Birbirimize sahip çıkalım

2020-04-10

Değerli halkımız.
Coronavirüs salgını bütün dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. İnsanlık ilk kez bu kadar büyük bir felaketle karşı karşıya gelmiş bulunuyor. Bu virüsün en büyük özelliği eşi görülmemiş bir hızla yayılması ve insanlara bulaşmasıdır. Coronavirüs daha şimdiden dünyada bir buçuk milyon insana bulamış ve ölenlerin sayısı yüz bine ulaşmış durumdadır.
Bilindiği gibi Coronavirüs salgını bir süreden beri yaşadığımız coğrafyada da etkisini göstermeye başlamıştır. Bu salgından dolayı yaşamını yitiren insanlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Bu gidişle Coronavirüs tehdidinin yeni insani kayıplara ve telafisi zor sağlık sorunlarına yol açması mümkündür.
Öte yandan karşı karşıya bulunduğumuz tehdit ne kadar büyük olursa olsun, ona karşı çaresiz değiliz. Aklın ve bilimin gereklerine uygun davranarak ve en önemlisi toplumsal dayanışma ile bu felaketin etkisini azaltabilir ve onun üstesinden gelebiliriz. Dünya Sağlık Örgütü ve ilgili sağlık kuruluşlarının belirlediği kurallara sıkı bir şekilde uyarak bu kritik süreci en az hasarla atlayabiliriz. Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalı, sosyal mesafeyi korumaya dikkat etmeli, temizliğimiz konusunda titiz davranmalı, toplu yerlerde maske kullanmak vb. kurallara sıkı bir biçimde uymalıyız.
Değerli ve fedakar halkımız,
Coronavirüs salgını sadece ciddi sağlık sorunlarına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda çok büyük sosyal, ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açmış bulunuyor. Daha şimdiden binlerce işyeri kapanmış, esnaflar kepek kapatmış, günlük yevmiye ile geçinenler işlerini kaybetmiş durumdadır. Yüzbinlerce insan işlerinden çıkartılmış ya da geçim imkanlarını yitirmişlerdir. Ekonomik alanda yaşanan bu derin kriz, toplumda işsizliği, yoksulluğu ve geçinme sorununu had safhaya ulaştırmıştır.
Ekonomik ve sosyal alanda yaşanan bu felaketin üstesinden gelmek için toplum ve halk olarak hepimize büyük görevler düşmektedir. Bu zor zamanlarda en önemli görev, birbirimize sahip çıkmaktır. Bu hem millet olmanın hem de insani ve ahlaki sorumluluğun gereğidir.
Hepimiz, her birimiz; bulunduğumuz her yerde ve imkanlarımız ölçüsünde işsiz, kimsesiz, yaşlı, yoksul, desteğe muhtaç insanlarımıza sahip çıkmalı, bunun için gerekli destek ve dayanışma ağları oluşturmalıyız. Bu zor dönemi ulusal ve toplumsal birlik, dayanışma ve sahiplenme anlayışı ile pekâlâ aşabiliriz. Bu konuda herkese büyük görevler düşmektedir. Yerel yönetimler, siyasi aktörler, sendikalar, meslek odaları, sivil toplum örgüleri ve mahalli örgütlerin her biri inisiyatif almalıdır.
Bu zor dönemler ebette geçecektir. Yeter ki el ele verelim, millet bilinciyle davranalım, geleceğe olan umudumuzu diri tutalım.
Gün ulusal dayanışma ve mücadele günüdür.
Geçmişte nice badireleri aştığımız gibi, bu salgın felaketinin de üstesinden mutlaka geleceğiz.
Ülkemizde sağlıklı ve özgür yaşayacağımız günler yakındır.
10 Nisan 2020
PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi

Bu Yazı 1177 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.