Ana Sayfa » Kürdistan
Diyarbakır merkezli Kürt Partileri ittifaka açık

2018-03-04

Türkiye’de siyaset ittifaklar konusu üzerinden hareketli günler geçirirken Diyarbakır merkezli ve bölgede siyaset yapan Kürt partilerinin ittifaklar konusuna nasıl baktıklarını ve Kürtlerin nasıl bir pozisyon alacaklarını ÖSP, PSK ve PAK’ın genel başkanlarına sorduk. İttifaklar konusunda kapıyı açık bırakan parti başkanları, Kürtlerin taleplerini kabul edenlerle ittifaka açık olduklarını dile getirdiler.

“Kürt Seçim Bloku oluşturulmalı”

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Kürt partilerinin bir araya gelerek bir Kürt Seçim Bloğu oluşturması gerektiğine dikkat çekti. Çiftyürek bu durumun aciliyetini ise şöyle açıklıyor: “Bunun birden çok nedeni var. Öncelikli neden AKP’nin şeytani bir planla MHP ile ittifak yaparken yüzde 50+1’i aşma hesabı var ama aynı zamanda CHP, HDP ve benzeri kendisi dışındaki partileri ittifaka zorlayarak CHP’nin güç kaybetmesini planlıyor. Dolayısıyla buna karşı CHP’nin hatta bizim kanaatimiz büyük sermaye grubunun içinde yer aldığı ‘Türkiye Gerçeğini Arıyor’ adı altında alternatif projeler geliştirirken, Kürt siyasi partileri ve şahsiyetlerinin, bağımsız iradenin mutlaka zaman geçirmeden bugünden Kürdistan’da seçimlere odaklı bir ittifak arayışına girmeleri gerekiyor.”

“Kürdi blok, İYİ Parti ve CHP ile ittifak yapabilir”

Çiftyürek, kurulacak Kürdi blokun genel seçimler ve başkanlık seçimlerinde CHP veya İYİ Parti gibi sistem partileri ile seçime dönük bir iş birliği arayışına gidebileceğini de belirtti. Çiftyürek şunları da sözlerine ekledi: “OHAL’in kalkması, Kürtler üzerindeki baskı ve Kürt siyasal kadroları üzerindeki soykırıma son verilmesi gibi talepler, bizim açımızdan nefes aldırıcıdır ama bunun için öncelikle Kürtlerin kendi aralarında bir ittifak kurması gerekiyor. Kürtler arası iki ayrı blokun oluşmasını kesinlikle istemiyoruz. Bunun şekli şemali önemli değildir. Bu HDP’de mi somutlaşır başka bir partide mi somutlaşır önemli değil. Önemli olan Kürtler’in sistem partileri ile görüşürken kendi taleplerinde ortaklaşmış olmalarıdır.”

“AKP ve MHP ittifakı Kürtleri baskı altında tutma ittifakıdır’

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesud Tek, Kürtler arası ittifakın Kürt siyasi hareketinin daimi gündemi olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’de son dönemde ağırlıkla gündeme gelen ittifaklar, ne için gündeme geldi, nasıl geldi, sonucu ne olur, nereye gider, şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün değil” diye konuştu. MHP ile AKP’nin ittifakı için ise Tek şunları ifade etti: “Devleti koruma refleksi ile hareket eden iki parti (AKP ile MHP) ittifak yaptılar. Buna da ‘Cumhur ittifakı’ dediler. Bu aslında kendilerine uymayan bir şeydir. Bu ittifaka ‘Devleti koruma ittifakı’ deselerdi daha doğru bir tanım olurdu. Onları bir araya getiren ne halkın taleplerini karşılamak veya ülkeyi daha da demokratikleştirmek, ne de Kürt sorununu çözme arayışıdır. Aksine Kürt sorununun çözümsüz kalması Kürtlerin baskı altında tutulmasını önüne koyan bir ittifaktır.”

“Kapılar arkasında pazarlıklarla ittifaklar istemiyoruz”

Tek, İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi’nin de en az MHP ve AKP kadar devletçi olduğunun ve reflekslerinin birbirinden farklı olmadığının da altını çizdi. Tek kendilerinin ittifak konuşuna yaklaşımlarını ise şöyle özetledi: “Biz Kürdistan merkezli politika yürüten bir partiyiz. Kürt halkının özgürlüğünü önceleyen bir parti olsak da Türkiye’deki gelişmelere kayıtsız kalamayız. Ama bunlar bizim çalışmalarımızın temelini oluşturmazlar. Türkiye’de Kürtlerin özgürlüğünü de isteyen bir demokratikleştirmeden yana olan siyasi kesim çok güçlü değil. Elbette HDP’nin bedeni Kürt ve işin ağırlığını da Kürtler çekiyor doğrusu. Oyuyla bedel ödeyeni de cezaevine gireni de… HDP içinde yer alan bileşenlere haksızlık yapmak istemem ama bu bir gerçek. HDP, kendini ‘Türkiye Partisi’ olarak görüyor. Kendisini böyle ifade ettiği için bizim ve HDP arasında ifade ettiğimiz Kürdistani ittifak için sorun yaratıyor. HDP kendini Kürdistani yapı olarak görüyorsa ki ayrı… Öyle olması gerekiyor ama şu anki resmi söylem öyle değil.

“Kürdistan’daki tüm toplumsal yapıların içinde yer alabileceği, onların haklarını koruyacak, legal demokratik bir iş birliğinden yanayız” diyen Tek, seçimlerde “Kapalı kapılar arkasında pazarlıklarla” işbirliği yapmayacaklarına da dikkat çekti. Tek bununla birlikte önceliklerinin ise Kuzey Kürdistan’da yerel yönetime gelmek olduğunu da vurguladı.

“Taleplerimizi kabul edenlerle masaya otururuz”

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik ise kendileri açısından önemli parametreleri şöyle sıraladı: “Birincisi çok net söyledik ne AKP, CHP ve İYİ Parti alternatif ‘Kürt bloku’ olmalıdır dedik. Kürt blokunda da Kürt toplumunun en geniş kesimlerinin çıkarlarını ifade eden aslında Kuzey Kürdistan’daki bütün etnik dinsel ve mezhepsel kesimlerin çıkarlarını ifade eden asgari bir ortak program üzerinde anlaşarak Kürt ve Kürdistani kesimlerin seçime katılması gerekiyor. Kürtlerin millet olarak varlığını, kimliğini, Kürdistan’ın varlığını, ana dilde eğitimi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı esas alan ‘Savaşa hayır’, ‘OHAL’e hayır’ diyen bir perspektif ve ortak program oluşturmamız gerekiyor. Bu programla bir taraf olmak ve artık Kürtleri CHP, İYİ Parti, AK Parti’ye angaje etmeye dönük her türlü siyasete hayır demek gerekiyor. Biz PAK olarak bu anlamda ulusal demokratik bir seçim ittifakından yanayız.”

Özçelik, bu ulusal demokratik seçim ittifakı ile kendileri olma sürecini geliştirebilecek Kürtlerin seçimlerde bir taraf olarak talepleri kabul eden herkesle görüşebileceğine de dikkat çekti. Özçelik, “Bu, Erdoğan da olabilir, CHP’de olabilir… Bizim açımızdan yasal ve anayasal taleplerimizi kim kabul ve beyan ediyorsa biz onlarla masaya oturup desteklemeliyiz” diye konuştu.

Haber: Mehmet Erol

https://ozguruz.org/tr/2018/03/03/diyarbakir-merkezli-kurt-partileri-ittifaka-acik/

Bu Yazı 1166 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.