Diyarbakır’da 14 kişinin tutuklanması protesto edildi
16.11.2021 14:38:27

Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarılan çoğunluğu siyasetçi ve sendika yöneticisi 19 kişiden 14’ü tutuklandı. Amed Emek ve Demokrasi Partisi tutuklama kararını protesto etti.

Diyarbakır merkezli olarak 5 farklı kentte polislerce adreslerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan, çoğunluğu siyasetçi ve sendika yöneticisi 19 kişiden 14’ü hakkında tutuklama kararı verildi. Kararı protesto eden Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, Ofis semtinde kararı protesto etti. Eyleme HDP İl Eş Başkanları ve HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun da katıldı.

‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’ İLE SUÇLANDILAR

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8-9 Kasım tarihlerinde gözaltına alınıp, tutuldukları İl Emniyet Müdürlüğünde gözaltıları 4 gün süreyle bir kez uzatılan 19 kişi, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün sabah saatlerinde adliyeye getirildi.

Savcılık sorguları yapılan, aralarında bir Barış Annesi ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 19 kişi, haklarındaki gizli tanık beyanları, HDP’li belediyelere yapılan kayyım atamaları, kadına şiddet, gözaltına alınan Eğitim Sen üyeleri için yapılan basın açıklamaları ile katledilen Kürt gazeteci Musa Anter ve Halepçe Katliamı yıldönümlerinde düzenlenen anma etkinliklerine katıldıkları gerekçesiyle “örgüt üyeliği” suçlamasında bulunuldu.

14 KİŞİ TUTUKLANDI

Tutuklanmaları talebiyle farklı mahkemelere sevk edilen 19 kişiden 14’ü hakkında tutuklama kararı çıktı. Hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklama kararı verilen 14 isim şöyle: “HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Mehmet Asana, HDP Bağlar İlçe Eş Başkanı Nasır Yentar ve İlçe Yöneticisi Mehmet Hüseyin Baran, HDP Bismil İlçe Eş Başkanı Mehmet Şakir Demir, HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Ömer Filitoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticileri Yasemin Akengin, Mehmet Ali Alkan, Mehmet Süslü ve Abdullah Dengiz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkez Yöneticisi Erkan Keskin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Yöneticisi Gülhan Tekin, Eğitim Sen Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Arzu Koç ve Barış Anneleri Meclisi üyesi Nezife Yiğit.”

5 KİŞİ SERBEST KALDI

Mahkeme, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Emekçileri Sendikası (TÜM-BEL SEN) Diyarbakır Şube Eş Başkanı A. Baki Öndeş, Abdulkadir Ekinci, HDP Diyarbakır İl Yöneticileri Şeyhmus Yavuz ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Yöneticisi Şehrat Uyanık’ın ise serbest bırakılmalarına karar verildi.

Serbest bırakılan isimlerden Şeyhmus Yavuz hakkında “adli kontrol”,  Şehrat Uyanık hakkında ise “ev hapsi” kararı verildi.

KARAR PROTESTO EDİLDİ

Karara tepki gösteren Amed Emek ve Demokrasi Platformu basın açıklaması yaptı. Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Mehmet Bozyel, yapılan operasyon ve tutuklamaların ülkedeki kriz gündemini değiştirmek için yapıldığını söyleyerek "Her ay periyodu kronolojik olarak operasyon oluyor. Ülke gündemine baktığımızda bir doların 10 TL olduğu bir dönemde gündemi değiştirmek için emek örgütlerine yönelik operasyonlar devam ediyor. 14 kişi tutuklandı. Bu çok üzücü bir durumdur. Ülke bu kadar ayrıştırılmışken çok manidardır" dedi.

'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ise şunları söyledi: "Adliyede bir tiyatro oynandı. Arkadaşlarımıza dair yapılan operasyonun gerekçesi ‘sözde’ dedikleri Halepçe Katliamı dolayısıyla yapılan açıklamaya katılmaları gösterilmiş. Mesele bu değil, mesele eşitlik ve özgürlük istemeleridir. Zindanlara da atsalar öldürseler de tek kişi kalsak da direneceğiz, mücadele edeceğiz. Bu adaletsizliği de kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Arkadaşlarımız tutuklandı ama mücadele bitti mi? Hayır, mücadelemizi sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.” (DUVAR)

Duvar

KÜRDİSTAN

EN ÇOK OKUNANLAR
×