Doğu Kürdistan’da ‘Kolberler öldürülmesin’ protestosu
5.07.2021 14:46:37

Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat) Hewraman bölgesinin Sewlawa kasabası yakınlarındaki Tete sınır bölgesinde, “Kolberler öldürülmesin” eylemi gerçekleştirildi.

Bir grup sivil toplum aktivisti ve protestocu, Rojhilat’ın Hewraman bölgesinin Sewlawa kasabası yakınlarındaki Tete sınır tepesinde eylem düzenledi.

Protestocular, İran devlet güçlerince öldürülen Kürt kolberlere dikkat çekmek için eylemi gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Söz konusu eylemde “Kolberlerin öldürülmesine hayır” pankartları taşındı.

Öte yandan tüm Doğu Kürdistan halkına seslenen protestocular, “Cinayetler karşısında sessiz kalmayın” çağrısında bulundu.

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü’nün (Hengaw) raporuna göre, haziran ayında 8 Kürt Kolber İran güçleri tarafından öldürüldü.

İran rejimi, Kürdistan Bölgesi ile Doğu Kürdistan sınırında kolberlerin geçişine resmi olarak izin vermediği için maddi durumları kötü olan binlerce Kürt, ölüm tehlikesine rağmen kolberlik yapmak zorunda kalıyor.

Bununla birlikte her yıl onlarca kolber (sırtında yük taşıyarak sınır ticareti yapan kişiler) İran güçlerinin hedefi oluyor.

K24

KÜRDİSTAN

EN ÇOK OKUNANLAR
×