Kürt bireylerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna yapılmış bir saldırıdır
17.05.2021 13:28:33

Erbil Valisi Umêd Xoşnaw Türkiye’ye bayram tatilene giderken Mersin’de ırkçı saldırıya uğrayan aile ile yaptığı görüşme ardından yaptığı basın açıklamasında, “Bu saldırı bizi derinden sarsmıştır.  Kürt bireylerine yapılan bu saldırı insanlık onuruna yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Erbil Valisi Umêd Xoşnaw Türkiye’de ırkçı saldırıya maaruz kalan aile ile yaptığı görüşme ardından bir basın açıklaması düzenledi.

Erbil Valisi “Bu olay hepimizi derinden sarstı. Çünkü bu saldırı Kürt bireylere ve insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Kürdistan Bölgesi hükümeti olarak olayın takipçisi olduk, Türkiye Konsolosluğu ile iletişim halinde olduk. Sonunda suçlular yakalandı” ifadelerini kullandı.

Erbil Valisi Xoşnaw, Türkiye hükümeti ve polisinin vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlayacaklarına dair endişelerini giderdiklerini belirterek, “Türkiye ve Kürdistan Bölgesi önemli ilişkileri bulunan komşularız” dedi.

Ardından saldırıya uğrayan aile adına konuşan Mushtaq Mahmood Kareem, saldırı ardından hem Kuzey Kürdistan’da hem de Kürdistan Bölgesi’nde verilen destekten dolayı herkese teşekkür etti.

Ne olmuştu?

13 Mayıs’ta Erbil’den Türkiye’ye tatile gelen Mushtaq Mahmood Kareem ve ailesi Mersin Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Sırtlan mevkiinde 3 kişinin saldırısına uğradı. Saldırıda baba Mushtaq Mahmood Kareem ve oğlu yaralandı. Saldırıya ilişkin gözaltına alınan 3 kişiden 2’si Cuma günü "kasten öldürmeye teşebbüs", "mala zarar verme" ve "halkı kin ve nefrete teşvik etmek" suçlarından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Erbil Valiliği, Kürdistan Hükümeti ve Kürt kentlerindeki baro başkanlarının açıklamasının ardından saldırıya ilişkin S.O., M.F.O. ve M.B. gözaltına alınmıştı.  Jandarma tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan S.O., M.F.O. ve M.B. adlı kişiler, jandarmadaki işlemlerinin ardından Anamur Adliyesi'ne sevk edildi.  Savcılıkça ifadeleri alınan 3 kişi tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Hakimlikte işlemleri tamamlanan M.F.O. ve M.B. "kasten öldürmeye teşebbüs", "mala zarar verme" ve "halkı kin ve nefrete teşvik etmek" suçlarından tutuklanırken, S.O. isimli şahıs ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Diyarbakır Barosu, Mersin Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi’nden avukatlar eşliğinde ifade veren Mushtaq Mahmood Kareem “Kavga esnasında kafama taş ile darbe aldım, beni uçurumdan atmaya çalıştılar bariyerlere tutundum” demişti.

Basnews

KÜRDİSTAN

EN ÇOK OKUNANLAR
×