Urfa’da öğrencilere istismarda bulunan öğretmene 30 yıl hapis cezası
13.10.2021 20:57:56

Urfa’da, özel bir okulda, 10 ve 11 yaşlarında üç kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle müzik öğretmeni M.E.K.’ye 30 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Urfa’da özel bir okulda müzik öğretmenliği yapan M.E. K., kız öğrencilerini taciz ettiği gerekçesiyle 3 Şubat 2020’de tutuklanmıştı. 

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “cinsel istismar” ile “hürriyeti tahdit” suçlarından hazırlanan iddianameden yargılanan müzik öğretmeninin yargılanması tamamlandı.

Urfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen karar duruşmasına, sanık M.E.K. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Duruşmada sanık avukatı ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği Urfa İl Temsilcisi Avukat Cemile Didem Karaboğa da hazır bulundu.

Duruşma iddia makamının esas hakkında mütalaasını tekrar etmesiyle başladı. Savcı sanık M.E.K.’nin 3 çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan cezalandırılmasını talep etti.

Savunma için söz alan sanık, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, beraatını talep etti.

Avukat Cemile Karaboğa ise sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını gerektiğini belirtti.

30 yıl 3 ay 15 gün hapis verildi

Sanık ve avukatın savunmalarından sonra verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık M.E.K.’ye 3 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 30 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verdi.

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği Urfa İl Koordinatörü avukat Cemile Didem Karaboğa, şu açıklamayı yaptı:

 “Bugün, Şanlıurfa UCİM ailesi olarak geçtiğimiz yıldan beri takip ettiğimiz, özel bir okulda öğretmeni tarafından cinsel istismarına maruz kalan çocuklarımızın son duruşmasına katıldık. Bugün sanık hakkında 30 buçuk yıl ceza verildi.

Bugün Urfa’da konuşan birkaç kız çocuğu sayesinde bir istismarcının toplumdan tecrit edilmesini sağladık. Her gün söyledik yine söylüyoruz. Konuşun çocuklar, siz konuştukça bu istismarcıların kökü kuruyacak.”

Rûdaw

KÜRDİSTAN

EN ÇOK OKUNANLAR
×