Van’da askerlerce işkence edilen Kürt kolberlerden biri öldü
20.04.2021 13:09:59
Van Çaldıran ilçesinde Rojhılat’tan gelen iki kolberin sınır karakolunda işkenceye uğradığı, kolberlerden Hasan Keçelanlu’nun hayatını kaybettiği, Behnam Semedi’nin ise ağır yaralandığı ileri sürüldü.
Van’ın Çaldıran ilçesindeki Beydoğan Karakolu’nda Rojhılat’tan gelen Hasan Keçelanlu ve Behnam Semedi adlı kolberlerin askerlerce yakalanarak ağır işkenceye maruz kaldığı iddia edildi.
Rojhılat İnsan Hakları Örgütü (Hengaw), 15 Nisan tarihinde Hasan Keçelanlu ve Behnam Semedi’nin Maku’nun Çaldıran ilçesinden Van’ın Çaldıran ilçesine geçmek isterken Türk askerleri tarafından yakalandığını duyurdu.
Haberde, evli ve 3 çocuk babası Hasan Keçelanlu’nun (37) işkence sonucu hayatını kaybettiği, Behnam Samedi’nin ise işkence nedeniyle ağır yaralandığını ve Çaldıran’da (Rojhılat) bir hastanede yoğun bakıma alındığı belirtildi.
Gazeteci Ruşen Takva, sosyal medya hesabı üzerinden bu iddianın ayrıntılarını paylaştı.
Takva, şunları yazdı:
“Biri ölen, diğeri yoğun bakımda olan İran'lı 2 kolber hakkındaki iddialar şu: 5 gün önce Van'ın Çaldıran ilçesinde sınırı geçtikleri sırada askerler tarafından yakalanıyorlar. Yakalanan kolberler, Beydoğan karakoluna götürülüyorlar ve burada yoğun bir işkenceye uğruyorlar.
Ardından karakol komutanın emri üzerine, sınır kulelerinden birinin yanına götürülüyorlar. İşkence burada da devam ediyor ve 2 kolber baygın halde (muhtemelen öldü diye) sınır bölgesinde terk ediliyorlar.
Kolberlerden şu an yoğun bakımda olan Behman Semedi, kendine geldiğinde arkadaşı Hasan Keçalanlu'nun çoktan öldüğünü fark ediyor. Semedi, sınırı yaralı olarak geçiyor ve İran'da bulunan köyüne ulaşarak yaşadıklarını anlatıyor.
Bu arada Semedi bir komplikasyon geçiriyor ve bulunduğu hastahanede yoğun bakıma alınıyor. İşkenceye uğrayan ve uyandığında arkadaşının yanında öldüğünü gören kolber, şu an İran'da bulunan bir hastahanede yoğun bakımda ve hayati tehlikesi devam ediyor.
İki vahim iddia daha var. İlk iddiaya göre: Sınırın sıfır noktasına bırakılan Hasan Keçalanlu'nun cansız bedeninin hala orada olduğu düşünülüyor.
Diğer iddiaya göre ise, Keçalanlu, İran askerlerine teslim edilmek isteniyor fakat İran'lı askerler cesette darp izi olduğunu görüyor ve naaşın resmi yollarla teslim edilmesini istiyor. Her iki durumda da, cesetin akıbetine dair bir bilgi yok.”
Gazeteci Rojda Oğuz da, işkenceye dair fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı.
Oğuz, “Van Çaldıran Beydoğan Karakolu, İranlı Kolberler Hasan KEÇELANLU’nun ölümü ve Behnam SEMEDİ’nin yoğun bakımda olmasından sorumlu tutuluyor. İddia büyük, soğuk suyla işkence, makata bıçak sokma, kürek ve sopalarla dövme. İçişleri bakanlığından açıklama yok..” ifadelerini kullanıyor.
Ayrıca Hengaw, 12 Mart günü de Rojhılat’ın Xoy kentine bağlı Kotol ilçesinde Burhan Samedi isimli kolberin Van sınırında askerler tarafından işkence ile öldürüldüğünü yazdı.
Rudaw

KÜRDİSTAN

EN ÇOK OKUNANLAR
×