Ana Sayfa » Makaleler
Deng tv ve Yılmaz Yıldız

2021-02-07

Aydoğan İnal

[email protected]

Sanatçılar, mensubu oldukları halkların sevinçleri ve mutluluklarının yanı sıran üzüntü, acı ve kederlerini de dışa yansıtan yeteneklerdir. Sanatçılar, yaşanılan olayları bir kelime ile toplumların belleğine yerleştirmeye çalışırken toplumda ciddi izler de bırakırlar. Yani toplumun çığlığıdır sanatçılar. Özellikle de bir devleti dahi olmayan biz Kürtlerde söz ustası sanatçıların önemi daha bir belirgindir. Çünkü yazılı resmi bir tarihe sahip olmadığımızdan söz ustası sanatçıların dillendirdikleri türkülerle geçmişte yaşanan olaylar günümüze kadar gelmiştir.

Yani en özlü anlatım ile sanatçılar, toplumların sözlü bellekleridirler.

Yukarıda sanatçılarla ilgili düşüncelerimi yazmamdaki en büyük etken Deng tv’nin 06.02.2021 tarihli yayınından esinlenmiş olmamdır. Konuya geçmeden önce Deng tv’den biraz söz etmek istiyorum.

Deng tv kısa bir süre önce digital televizyonculuk alanında yayın hayatına başladı. Kısa bir süre önce bu alanda yayın hayatına başlayan Deng tv, bu alanda yeni olsa bile Kürt yayıncılığı arasında köklü bir geçmişe sahip. Özellik le de siyasi ve kültürel; gazete, dergi ve kitaplarla Kürt yayıncılığı arasında bir marka. Yayıncılık tecrübelerinden dolayı da kısa bir sürede digital televizyonculuk alanında da hatırı sayılır bir seyirci kitlesine hitap etme başarısını gösterdi. Gerek yapmış oldukları proğramlarda, moderatörlerin konuya hakimiyet sağlaması ve gerekse de katılımcıların izleyicilere sundukları bilgiler yayının kalitesini ortaya koymaktadır.

Bu noktada konuya dönersek, 06.02.2021 tarihli yayının konusu “Hûner û Mûzîk” idi. Moderatörlüğünü Yılmaz Yıldız’ın yaptığı  proğramda, Şengal’de işid tarafından Ezîdîlere karşı yapılan katliam Ezîdî sanatçıların gözünden ele alındı.  Proğramın konukları Ezîdî Kürt sanatçılar Elî Şıngalî ve Serdeşt Merdînî idi.  Her iki sanatçı da proğramın başında kendilerinden kısa söz ettikten sonra Ezîdîlerin günümüze kadar yaşamış oldukları katliamlara kısaca değindikten sonra acılarını türkülerle dile getirdiler. Elî Şigalî’nin de Serdeşt Merdînî’nin de seslerindeki yanıklar ve melodilerindeki acının tonu bizleri duygu seline kaptırdı. Özellikle de Serdeşt Merdînî’nin, Ezîdîlere karşı İşid’in yapmış olduğu katlimı anlatan türküsü oldukça duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Öyle ki Serdeşt Merdînî besteleyip, seslendirdiği türkünün sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Proğram akışını büyük bir ustalıkla yürüten Yılmaz Yıldız, sorduğu sorularla kaliteli bir yayın yaptı. Öyleki  türklerin arasına yerleştirdiği birbirine bağlantılı sorular sanatçıların düşüncelerini izleyici ile paylaşmasının önünü açtı. Bu da yayın akışını daha bir canlı tuttu.  

Daha önce de Ezîdî kanaat önderleri ile Ezîdî katlimanı gündeme getiren Yılmaz Yıldız’ın son proğramı, yayın akışı içinde izleyicilerden gelen yoğun mesajlardan da anlaşıldığı üzere  duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Yılmaz Yıldız’ın proğramı, alışılmış siyasi proğramların aksine kültürel bir proğram havasında gerçekleşti.

Kürtlerin kanayan bir yarası gibi duran Ezîdî sorunu var. Bu sorun Kürtler arasında maalesef dini nedenlerden dolayı çözümü oldukça bir zorluyor. Çözümü Kürtler arasında hayati bir önem arz eden böylesi konuları gündeme taşıdığı için Yılmaz Yıldız minnet duygularımızı sunmamız sanırım biraz hafif kalır.

Bu tür konuları gündeme getirdiği için hem Deng tv’ye hemde Yılmaz Yıldız’a sonsuz teşekkürler. 

Bu Yazı 135 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.