Ana Sayfa » Makaleler
Sefalete Mahkûm Olmak

2021-02-07

Bahattin Turan

Bu ay başıyla birlikte işçinin patrondan alacağı net maaş belli oldu.  Maaş dediğime bakmayın aslında sefalet ücreti bir nevi. Her yıl aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanır. İşçilere verecekleri asgari ücreti belirler. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yok, sıkıtı olan şey belirledikleri ücretin açlık sınırının altında olması. Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre; bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti tutarı 3.222 Tl.Yoksulluk sınırı ise; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı is (yoksulluk sınırı) 8.638,02 TL.Belirlenen açlık sınırının altında modern köle olarak çalıştırılmak zorunda bırakılan işçi, sefalete bir kez daha mahkûm edildi.

İşçi sınıfı bu modern köleliğe daha ne kadar dayanabilecek. Ki artık dayanamıyor, artan intiharlar bunun bir belirtisi.Gazete Karınca'daki habere göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki intiharlara ilişkin 4 Kasım’da yaptığı incelemelere ilişkin rapor hazırladı.

Rapora göre;

18 yaşındaki Berat Yalçın 4 Eylül’de,

Zehra Eken 10 Eylül’de,

18 yaşındaki Ferhat Yavuz 13 Eylül’de,

18 yaşındaki İmam Kılıç 30 Eylül’de,

23 yaşındaki Cennet Ortaç  25 Ekim’de,

26 yaşındaki Dindar Gür 25 Ekim intihar etti.

İlçede Eylül ve Ekim ayında gerçekleşen intihar vakalarında 7 kişinin yaşamını kaybettiği, bu intiharların 16-28 yaş arasındaki çocuk ve genç ölümleri olduğu belirtildi.

Genç işsizlerin yoğun olduğu yerlerden biri olan Diyarbakır / Silvan ilçesinde yaşanan bu acı tablo herkesi düşünmeye ve ellerini vicdanına koymaya çağırıyor. İstihdamın arttığı söylenen yerlerden işsizlik oranı en yüksek bölge %30,9 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) iken, işsizlik oranı en düşük bölge %7,6 ile TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) oldu. Bu tablo bile Kürd mahallesinde olanları anlatmaya yetiyor. Bütün bunlara karşı bizler neler yapabiliriz?

Batman’da insanların halen günlük 30-40 liraya çalıştığını daha doğrusu çalıştırılmak zorunda bırakıldığını 5 milletvekilinden kaç tanesi biliyor? Milli gelirin her yurttaşa eşit dağıtılması gerekirken bundan en az yararlanan illerden biri yine Batman’dır. 23 bin 399 TL ile milli gelirden en düşük pay alan iller arasında yer almaktadır. Bu tabloda herkesin suçu var. Suçu bir yere atmak sadece günü kurtarmak için geçerlidir. O yüzden lafı sağa sola çekmeye gerek yok. Seçim zamanı Batmanlının kapısını çalan siyasiler bu konunun çözümü için ne zaman kapılarını çalacak merakla beklemekteyiz.

Sizce kapılarını çalarlar mı?

Bu Yazı 62 kez okundu
YORUM YAZ
Ad ev Soyad :
Yorumunuz :
Bize ulaşmak için [email protected] adresine yazarbilir,veya iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.