Bahattin Turan: Kürd Siyasetine Yeni Bir Nefes

Bahattin Turan

[email protected]

5/9/2021 2:30:42 PM

Kürd siyasetine yeni bir nefes aldırmak için gençlik dinamizminin yeniden faal hale gelmesi gerekmektedir. Çünkü  ulusal kurtuluş mücadelesi veren bir halkın gençlik dinamizmine ihtiyacı var ve Kürd siyaseti buna ekmek gibi su gibi muhtaç durumdadır.

Mevcut durumda hemen hemen hiçbir Kürdi oluşumun doğru düzgün bir gençlik yapılanmaları yok. Olaylara realist yaklaşmak gerektiğine inanıyorum ve bugün maalesef ortak vatan tezini savunanların dışında Kürdi partilerin gençlik oluşumları veya gençlik kolları yok, varsa da birkaç genç dışında kimse yok.Bunun başlıca nedenlerine değinmek istiyorum.

Gençlerin siyasete uzak durmalarının nedenlerinden bir tanesi tutuklanma korkusu. Bunu aşmanın tek yolu Sivil İtaatsizliğe dayalı şiddeti kökten red eden bir gençlik oluşumu. Böyle bir yapılanma bunun önünü bir nebzede olsa alabilir.

Bir diğer neden ise işsizlik meselesi. Ağrı, Batman, Şırnak, Diyarbakır gibi yerlerde işsizlik tavan yapmış durumda.Bir iş bulup çalışanlalar da mevcut asgari ücretin altında çalışmak zorunda bırakılıyor. Gençliği siyasete adapte olabilmeleri için öncelikle Kürd siyasetinin buna bir çözüm bulmaları gerekmektedir. Yoksa ne yaparsak yapalım gençliği siyasete entegre edemeyiz ve dolayısıyla gençliği olmayan bir halkın ulusal kurtuluş mücadelesini ilerletmesi oldukça zor görünüyor.

Bir diğer neden ise ki bence en önemli nedenlerden bir tanesidir. Buda gençlere yeteri kadar değer verilmemesinden kaynaklanan bir durum.Bunu da mutlaka aşmak gerekiyor.Aşılmadığı takdirde gençlik apolitik kalmaya mahkûm kalıyor. Aslında doğru tespiti koymak gerekiyor, mahkûm ediliyor demek biraz hafif bir tabir olsa gerek, doğrusu mahkûm bırakılıyor. Bunu söylemek çok acı ama maalesef bu mevcut Kürd siyasetinin bir gerçekliğidir.

Sonuç olarak bu tıkanmışlığı aşmanın yolu çoğulculuğu esas alan yeni bir gençlik yapılanmasıdır. Başta da belirtiğim gibi buna ekmek gibi su gibi ihtiyaç vardır ve hali hazırda politik olan gençlik bunu mutlaka yapacaktır. Bu yapıldığı gün Kürd siyasetinin yeni bir nefes alacağına olan inancım tamdır. Böyle bir yapılanma olduğu zaman siyasi partiler de artık gençlik dinamizmini takip etmek durumunda kalacak.

Şimdilik bunu yapabilen kimse olmadı bakalım bunları yapacak bir oluşum ortaya çıkar mı?

Şîrove Bike

MAKALELER

EN ÇOK OKUNANLAR
×