Deniz Poyraz’ı kim vurdu

Aydoğan İnal

[email protected]

20.06.2021 00:18:48

Yaptıkları her açıklamalarında Türkiye partisi olduklarını ve Türkiyelileşme projelerinin olduğunu dile getiren Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İzmir il binasına bir saldırı oldu. Bu saldırı da hayatının baharında gencecik bir kız Deniz Poyraz yaşamını yitirdi. Basına yansıdığı kadarıyla annesi HDP İzmir il binasının çalışanıymış. Annesinin işlerinden dolayı o gün kendisi  orda bulunuyormuş.

 

Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer isimli bir şahıs. Sağlık çalışanıyken istifa etmiş yani işsiz. Saldırıyı gerçekleştirip  sosyal medya hesaplarından birinde saldırının fotoğraflarını yayınladıktan sonra polislere teslim oluyor. Sürekli gözetlenen bir yere nasıl böyle rahat bir şekilde girdiğini es geçerek üzerinde durulması gereken saldırının arkasındaki detayları görmek gerek. Teslim olduğu ilk anda bu saldırıyı çok önceden planladığını ve gerekli hazırlıklarını yaptıktan sonra bu saldırıyı gerçekleştirdiğini dile getiriyor saldırgan Onur Gencer. Ayrıca ifadesinde saldırı esnasında HDP il binasında kimi görseydi öldürecekti diye de belirtiyor.

 

Saldırganın polisler tarafından Emniyet Müdürlüğüne götürülmesinin ve  Emniyetteki  ilk ifadesinin bir kısmının basına yansıdığı saatlerde HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ‘da olayla ilgi bir açıklama yaptı. Mithat Sancar, açıklamasında o gün  saldırı saatinde parti binasında daha önce planlanmış 40 kişilik yönetim toplantısının son anda ertelendiğini dile getiriyor. Bu açıklama akıllara saldırının asıl hedefinin bu toplantı olduğunu getiriyor. Eğer ki saldırının asıl amacının bu toplantı olduğu bir gerçekse Sayın Mithat Sancar bu toplantının neden son anda iptal edildiğini belirtmekle yükümlüdür.

Tabi bu nokta da soruları çoğaltmak da mümkün...

 

Örneğin;

 

Önceden plandığı söylenen 40 kişilik bu toplantı ne için organize edilmiş bir toplantı idi?

Bu toplantıya kimler katılacaktı?

Bu toplantıdan kimlerin haberi vardı da böylesi bir saldırı gerçekleşti?

 

Aslında bu soruları daha da çoğaltmak mümkün. Fakat bu yazınının konusu bu soruları çoğaltmak olmadığı için bir kenarı bırakıp yazıya devam etmek istiyorum.

 

Türkiye’deki şovenizm taraftarlarının, Sedat Peker’in sosyal medya üzerinde paylaştığı videolarla yatıp kalktığı bir dönemi yaşıyorduk. Sedat Peker’in paylaştığı videolar Türkiye’nin devlet-mafya ilişkilerinin ortaya saçılmış halidir. Sedat Peker’in söylediği yeni bir şey yok. Zira Sedat Peker’in videolarında dile getirdikleri özellikle de biz Kürtler tarafından bilinen şeyler. Fakat devletin yetiştirip sokaklara saldığı Sedat Peker gibi biri tarafından dile getirmesi oldukça ses getirdi. Öyle ki bu kirli ilişki ağı içersinde hükümet kamuoyu nezdinde bayağı bir itibar kaybı yaşadı. Bu itibar kaybı bir yandan gücünün erimesine neden olurken diğer bir yandan da devlet içersinde nemalanan bir çok  insanın tabiri caizse kellesinin gitmesine neden olacaktı.

 

Hükümetin siyaset dönemecinde sona yaklaşacağının emarelerinin yaşanacağı böylesi bir dönemde HDP’ye saldırı oluyor. Ve gencecik bir insan hayatını kaybediyor. Bu saldırı kamuoyunun dikkatini Sedat Peker’in yayınlanan ve yayınlanacak olan videolardan başka bir yöne çevrilmesine neden oldu. Hükümete de en basit tabirle can simidi oldu.

 

Buna benzer bir saldırı planı olduğunu Sedat Peker videolarından birinde dile getirmişti. Sedat Peker’in dile getirdiği saldırı planı Mehmet Ağar tarafından Cemevine yönelik olacağıydı. Halkı, inanç özgürlüğü noktasında işleyeceklerine yönelik saldırı olacağı dile getirilmekteydi. Sedat Peker’in Cemevi saldırısını ifşasının ardından HDP’ye yönelik böylesi bir saldırı gerçekleşmesini tesadüf olarak değerlendirmek kaba bir tabirle çok saflık olur.

 

Bu saldırı ile birlikte hükümet derin bir nefes aldı. Kamuoyunun dikkatini başka alanlara çekerken muhalefeti de başka konularda oyalamayı başardı. Bu noktada hükümet bir yandan barış,kardeşlik nidalarına sarılırken diğer taraftan da terörürün her türlüsünün ne illet bir şey olduğunu dile getirip PKK’den başlayıp Fetö’nün ve yanı sıra Sedat Peker gibi mafya vari yapıların Türkiye’yi içerden ve dışardan zor duruma sokacaklarını dile getirecek.

 

Yani bir taşla bir kaç kuş vurmuş olacak.

 

Olan gencecik bir kızımıza Deniz Poyraz’ımıza oldu.

 

Sahi Deniz Poyraz’ı kim vurdu???

 

Şîrove Bike

MAKALELER

EN ÇOK OKUNANLAR
×