Ortadoğu'nun İstikrarını TC ve İran Bozmaktadır
15.08.2021 12:07:27
Basına yansıdığı kadarıyla İran Cumhurbaşkanlığına yeni seçilen İbrahim Reisi ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşmiş. Yine basına yansıdığı kadarıyla her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının ortak görüşlerinin Ortadoğu‘da barışın ve istikrarın sağlanması yönünde ortak bir tavır ve tutum içinde hareket edilmesi için fikir birliğine varmışlar. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ayrıca bu telefon konuşmasında" Filistin halkının Siyonist İsrail rejiminin zulmünden kurtulması İran’ın ve Türkiye’nin, her zaman ortak görevi olmuştur ve bu görevimizde hiçbir değişiklik olmamıştır." vurgusunu dile getirmiştir.
Ortaduğu’daki son gelişmelere baktığımıza, her iki ülkenin Cumhurbaşkanının görüşmesi sonrasında Ortadoğu‘da ve özelikle de Kürdistan‘da alışagelmiş sertlik ve militarist tutumlarının devam edeceği yönünde olduğu görülmektedir.
Ortadoğu’da barışın ve istikrarın olmayışının yeğane nedeni İran ve Türkiye'nin bölgeye ilişkin izlediği yayılmacı ve baskıcı politikalarından kaynaklanmaktadır. Bu iki ülkenin merkezleri Tahran ve Ankara’dır fakat Ortadoğu‘da hangi taşı kaldırsanız altından İran ve Türkiye‘nin şer güçlerinin olduğunu bilmeyen yok.
Ortadoğu’da yıllardır Filistin sorunu çözülemiyor ise bunun sebebi İran ve Türkiye’dir. Buğün İran‘a bağlı Hizbullah ve Haştişabi milis güçleri Süriye‘de, Irak‘ta, Lübnan’da, Yemen‘de vb. diğer bir çok ülkede cirit atıyorlar ve o ülkeleri yönetir pozisyondalar. Ortadoğu‘daki sorunların çözümü yönünde tüm gelişmeleri baltalayan ve dumura uğratanların İran Mollalar rejimi olduğunu bilmeyen yoktur.
İran sadece yukarıda ismini saydığım ülkelerde değil dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi örgütlü Kürt yurtseverlerine ve muhalif kesimlere opersyonlar yapmakta ve hatta katletmektedir. İran’daki Kürt hareketinin en önemli simalarından biri olan ve 1989 yılında Viyana‘da barış görüşmelerinin gerçekleştirildiği masada öldürülen İran Kürdistan Demokrat Partisi lideri Dr.Abdurahhman Qasimlo bu katledilenlerden biridir. Katliamlarını her fırsatta devam ettiren İran, 1992 yılında Berlin’de Dr. Şerefkendi ve çalışma arkadaşlarını da katletmiştir. İran Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Dr. Şerefkendi ve yakın çalışma arkadaşlarının katledilmesi olayının, İran‘a bağlı milisler tarafında gerçekleştirildiği herkes tarafından bilmektedir.
Eğer İran hakkında kamuoyunda bir anket yapılsa ve İran ne ile meşhurdur diye sorulsa eminimki halkın vereceği ilk cevap; İran, Kürtleri ve kendi muhalefetini katletmekle meşhurdur olacaktır.
Türkiye’nin de bu konuda İran‘dan geri kalan bir tarafı yoktur. Bir eli Süriye‘de, bir eli Irak‘da, bir eli Libya‘da ve bir eli de Azarbeycan‘da olduğu yine az çok bölgedeki gelişmeleri takip edenler görecektir.
Şimdi bu iki şer devletinin söylediklerine güler misiniz ağlar msınız?
Bölgeyi asıl istikrarsız hale getiren ve Ortadoğu‘daki halkları birbirine kışkırtan ve kırdırtan bu iki ülkenin Devletleridir. Ve bu iki ülkenin en tepesindekiler milletin gözünün içine bakarak bölge barışından ve bölge istikrarının sağlanması yönünde açıklamalarda bulunuyorlar.
Güney Afrikalı siyahi lider Nelson Mandela boşuna dememişti;“ Siz eğer Türkleri tanımak istiyorsanız sadece bir gün Kürt olun Türklerin nasıl bir devlet olduğunu iyi tanırsınız.”diye.
Osmanlı enkazı üzerinde kurulan TC devleti ve Pers İmparatorluğu mirasını sürdüren İran devleti yüzyıllardır mazlum Kürt halkının ülkesini zorla ve zulümle ellerinden almışlardır. Kürtleri her türlü ulusal haklarından mahrum bırakmışlardır. Mazlum Kürt halkının özgürlük mücadelesini yürüten liderlerin (Qadi Muhammed, şeyh Said, Seyid Rıza vb.) idam etmişlerdir. Tüm bu yaşananlar ortadayken Ortadoğu’da barışın ve istikrarın oluşması için çalışacağınızı dile getiriyorsunuz.
Ortadoğunun barışı, nüfusu 40 milyona varan Kürt halkının haklarına kavuşması ile mümkündür. Kürt halkı kendi ülke toprakları üzerinde özgürce ve insanca yaşayamadığı sürece Ortadoğu’da barıştan sözedemesiniz.
Kısacası, Ortadoğu barış ve istikrarında en son konuşacak ülklerin başında TC ve İran devletleri gelmektedir. Bu her iki ülke yanlız kendi ülkelerini değil, aynı zamanda Ortadoğu bölgesinde bulunan ülkeleride istikrasız hale getiriyorlar. Yani Ortadoğu’da kaosu yaratan ve Ortadoğu’ya barışın gelmesini istemeyen bu iki ülkenin kendisidir.
Şîrove Bike

MAKALELER

EN ÇOK OKUNANLAR
×