Irak BAAS Rejimiyle PKK İlişkisi Hakkında Birkaç Belge
11.07.2021 18:20:41

Casım Rênas

“Sınırlarımızın Korunmasından Biz Sorumluyuz”  (https://rojawelat.me/politika/snrlarmznkorunmasndanbizsorumluyuz) başlıklı yazıda düştüğüm bir dipnotta Fransuva Hariri’nin kitabında yer verdiği belgeleri yayınlayacağımı söylemiştim.

Belgelerin tercümesi ekte. Bilinmesini isterim ki belgeler Arapça. Çevrici Arapçadan Kürdçeye, oradan da Türkçeye çevrisi yapıldığı için akıcı olmayabilir. Tercüme ederken içeriğini olduğu gibi yansıtmaya çalıştık.

**

Belge-1

Cumhurbaşkanlığı Sekreterliği

Emniyet Genel Müdürlüğü

Otonom Bölgesi Emniyet Müdürlüğü

(Değerlendirme)

Sayı: 8000

Tarih: 9.9.1990

19 Sefer  1411 (Hicri)

Gizli ve şahsa özel

Sayın Otonom Bölgesi Emniyet Müdürleri

M. Bilgiler

Emniyet genel Müdürlüğü’nün bize gönderdiği ş.s.ş 3 nolu ve 37925 sayılı ve 1.9.1990 tarihli mektubunu size iletiyoruz.

1-      Düşmanların faaliyetlerini izlemekle görevli komitenin eline ulaşan bilgileri değerlendiren Emniyet genel Müdürlüğü’nün 29504 nolu 25.6.1990 tarihli ve İstihbarat Birimi’nin 2094 nolu ve 25.6.1990 tarihli mektupları da ektedir. Komitemiz İran’da bulunan yıkıcı guruplar (*) Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin ne yöne doğru gideceğinin beklentisi içindeler. Komitemiz, ABD’nin yıkıcı gurupların, Irak içinde rejim karşıtı eylemler yapması,  toprakları üzerinde kalması için Türkiye’ye baskı uygulayacağını öngörmektedir. ABD’nin baskısıyla yeni bir durumun ortaya çıkması halinde biz de PKK ile ilişki köprüsü oluşturmak zorundayız. Bu ilişkinin çok gizli kalması zorunludur. 

2-      Bizim önerimizin kabul edilmesi halinde güvenlik kurumlarımız, bu hassas dönemde PKK ile ilişkilerimizin Türkiye’yi rahatsız etmeyecek biçimde yürümesinden sorumlu olmalıdır.

Not: Bu konu ülkemizin içinde bulunduğu hassas şartlarda hem Türkiye ile ilişkilerimiz hem de güvenliğimiz açısından çok önemlidir. Bu nedenle Türkiye’yi rahatsız etmemek için bu işi büyük bir gizlilik içinde yürütmeliyiz.

Söylediklerimizin dikkate alınıp çalışmanızdan bizi haberdar etmeniz dileği ile…

Saygılarımızla…

İmza

Otonom Bölgesi Asayiş Komutanı

v/m.m.e.

9.9.1990

***

Belge-2

Allahın adıyla

Sayı: 1810

Tarih: 23.10.1990

Kişiye özel ve gizli

Zaho Emniyet Müdürlüğü

Dıhok Emniyet Müdürlüğü’ne-ş3

m/bilgi

Bir müddet önce Türkiye İşçi Partisi’nin (Karger) (**) 2 kadrosuyla, örgütün topraklarımız üzerinde, boşaltılmış ve imha edilmiş Keşan köyündeki üslerinde yaptığımız görüşmemizde bize “size yardımcı olmaya hazırız” dediler. Bunlardan Türkiye Kürdlerinden “Botan” kod adındaki kişi bu üssün ve Mardin’den İran-Türkiye- Irak sınır üçgenine kadar olan bölgenin sorumlusudur. Öteki ise Suriye Kürdlerinden “Emin” kod adlı birisi, Botan’dan sonra gelen ve onun muavinidir.

İmza

Zaho Asayiş Komutanı

***

Belge-3

Bize emrettiğiniz gibi PKK sorumlularını yanımıza çekmek için harekete geçtik. Güvenilir bir kaynağımızın yardımıyla Hakkari bölgesi sorumlusu ile ilişki kurduk. İki güvenilir elamanımızı 6.7.1990 tarihinde onların yanına gönderdik. Elamanlarımız onlarla sınıra yakın bölgede 7.7.1990 tarihinde buluştular  ve onlardan iki kişiyi aynı tarihde Amediye’ye getirdiler. Bunlardan birisinin adı Baran Ahmed, Hakkari Bölgesi (Şemdinli, Çukurca, Yüksekova) sorumlusu ve Partinin üst düzey yöneticilerinden ve Parti Sekreteri ile doğrudan ilişkisi var. Yanında Suriye Kürdlerinden Heval Ali adlı birisi de vardı. Ben kendileriyle turistik Sulav Oteli’nin bir odasında görüştüm. Görüşmelerimiz şu noktalar üzerinde oldu.

Baran bize PKK’nin tüm yıkıcı guruplarla ilişkilerinin iyi olmadığını, ihanetçi gurupla İran’da yapılan son görüşmeden bir sonuç alınamadığını söyledi. Bana şunları yapmaya hazır olduklarını iletti.

1-Biz yıkıcı gurupların bizim topraklarımıza girmesine engel olmak.

2-Yıkıcı gurubun Türkiye Kürdlerini etkileyip ve kendi yanına çekmesini engellemek.

3-Onlara gelecek yardımı engellemek.  İhanetçi gurubun elemanları Şiwarza bölgesine geçtiklerinde bunları yaptık ve bölge halkından yardım görmelerini engelledik.

4-İhanetçi gurubun elamanlarına Barzanilerin gerçek yüzünü, onların emperyalistler ve Siyonistler ile olan ilişkileri konusunda aydınlatmak ve onları Barzanilerden ayırmak için çaba sarf etmek. Görüşmemizde Baran’dan aralarında sorumluların da bulunduğu önemli bir kesimin ihanetçi gurubu terk ettiklerini ve onlardan bazılarını PKK’nin saflarına kazandıklarını anladık.

5- PKK’nin talepleri:

a)      İlişkilerin geliştirilmesi, üst düzeye yükseltilmesi ve resmiyet kazandırılması,

b)      Irak güçleri bizi engellemesin.

c)       Irak’ın baskı ve fotokopi malzemeleriyle, BKC, APG-7,  60mmlik havan topu vermesi. İstenmesi halinde PKK bunların parasını verir.

Lütfen bilgi sahibi olun ve gerekeni yapın.

Saygılarımla.

İmza

Amediye Asayiş Subayı

8/10/1990

***

Belge-4

Cumhurbaşkanlığı

Sekreterlik

Emniyet Genel Müdürlüğü

Otonom Bölge Emniyet Müdürlüğü

(Araştırma)

Sayı:9085

Tarih: 17.10.1990

28 Rabul Evvel 1411 (Hicri)

(Gizli ve şahsi, sadece ilgili kişi açabilir)

Sayın Dihok Emniyet Müdürü

m: bilgi

z ş.s/6637 sayıl 15.10.1990 tarihli mektubunuz.

1-      Belirttiğiniz konuda ilişkileriniz çok gizli olmalıdır. Size daha önce gönderdiğimiz kılavuza uyarınca davranın.  800 sayılı ve 9.9.1990 tarihli mektubumuzda belirttiğimiz gibi mektuplar el ile yazılmalı, daktilo ile değil.

2-      Bizi, daha önceki mektubunuzda belirttiğiniz konulardan dışındaki  ilişkilerinizin ve çabalarınız sonuçları hakkında bilgilendirin: kaynağınızın partideki durumu, etkisi ve kendi değerlendirmeleriniz…

3-      İlişkilerinizi çok akıllıca yürütün, Türkiye’yi rahatsız etmeyecek bir dengeyi tutturun. PKK ile ilişkileri koruyun, daha önceki mektubunuzda belirttiğimiz sürecimize yardımcı olarak yönde geliştirin.

4-      Bilgi edinin ve cevabımızın ciddi ve düşünülmüş, hesaplanmış olması için ne yapılması gerektiğini bize bildirin.

Saygılarımla…

v/mm/e

Otonom Bölge Asayiş Komutanı

17.10.1990

***

Belge-5

Cumhurbaşkanlığı

Sekreterlik

Emniyet Genel müdürlüğü

Otonom Bölge Emniyet Müdürü

(Araştırma)

Sayı:9279

Tarih: 27.10.1990

9 rebihi Asani 1411 (hicri)

(Gizli,  şahsa özel ve ilgili kişi açacak)

Sayın Dihok Emniyet Müdürü

m: Bazı kişilerin teslimi 

şs/6637 nolu ve 15.10.1990 tarihli mektubunuz.

Emniyet genel Müdürlüğü, 44230 nolu 18.10.1990 tarihli mektubunda bize, istihbarat örgütünden kendilerine ulaşan bilgilere göre Zaho Emniyet Müdürü’nün PKK örgütü ile birçok kez görüştükleri bilgisini iletti.

Sayın Emniyet Genel Müdürü, sizden adı geçen şahsı, adını sonradan size bildireceğimiz istihbarat temsilcisine teslim etmenizi istiyor. Bu yolun önümüzdeki dönemde de uygulanacağını bilin.

Not: İstihbarat Örgütü Temsilcisinin adı Sayın Dari Hemmud Abdullahdır.

Otonom Bölgesi Emniyet Albayı

Kopyası:

Sayın Hewler Emniyet Müdürlüğü’ne.

Sayın Süleymaniye Emniyet Müdürlüğü’ne.

Bu mektubumuz 8000 nolu ve 9.9.1990 tarihli mektubunuz devamıdır.

Lütfen adı geçen partiyle ilişkileri yukarıdaki mektubumuzda belirlenen hususlar çerçevesinde yürütün…

Bizi bilgilendirin.

Saygılarımızla…

(*) “Yıkıcı gurup, İran’daki gurup, İhanetçiden” kasıt PDK ve Peşmergelerdir.

(**) PKK’den bazen “Türkiye İşçi Partisi”, bazen “karker” diye bahsediliyor.  

Şîrove Bike

POLİTİKA

EN ÇOK OKUNANLAR
×