83 yaşındaki hasta mahpus Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi
22.12.2021 15:20:23

Birçok hastalığı olan 83 yaşındaki ağır hasta mahpus Mehmet Emin Özkan için bir kez daha Adli Tıp Kurumu’ndan ‘cezaevinde kalabilir’ raporu çıktı.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinin yakılması ve İl Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın suikastıyla suçlanarak müebbet hapis cezası verilen ve 26 yıldır hapiste tutulan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) bir kez daha “cezaevinde kalabilir” raporu çıktı.

Özkan’ın, bugüne kadar guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon, kabızlık ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarının yanı sıra beyninde baloncuk, gözlerinde katarakt ve kemik erimesi rahatsızlıkları da bulunurken, cezaevinde kaldığı süre zarfında ise 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 kez anjiyo oldu.

 ‘CEZAEVİNDEN ANCAK CENAZESİ ÇIKABİLİR KARARI’

Özkan’ın ailesinden yapılan açıklamada, “ATK zulmü devam ediyor. Ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan’a ATK tarafından bir kez daha cezaevinde kalabilir yönünde rapor verildi. Siz de bu kararı onaylıyor musunuz @abdulhamitgul? Bu karar, cezaevinden ancak cenazesi çıkabilir kararıdır” denildi.

Ailenin iddiasına göre; Mehmet Emin Özkan, 29 Kasım 2021 tarihinde Adli Tıp Kurumu’na götürülmüştü. Bu süre zarfında covid-19’a yakalanan Özkan, günlerce kelepçeli halde yoğun bakımda tutuldu.

Mardin Baro Başkanı İsmail Elik, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada ağır hasta tutuklular hakkında Adli Tıp Kurumu kararlarına dikkat çekerek, “ATK görevini yerine getirmektense bu insanların ölümüne sebep olmakta. Yaşamını devam ettirebilecek olan insanların yaşamına mal olabiliyor ATK raporları. ATK’nin gerekçeleri yeterli değildir. Yeterli olmadığını bağımsız tıp kuruluşlarının raporlarından anlayabiliyoruz. Buna rağmen bu raporları veriyorsa siyasi saikle ya da siyasi telkinler yolu ile bu raporları verdiğini söyleyebiliriz. ATK’nin uzman doktorları her şeyden önce Hipokrat yeminine sadık kalmalılar. Mağduru kim olursa olsun; hangi suçtan, hangi iddia ile cezaevinde olduğuna bakılmaksızın yasanın gereğini yerine getirmek zorundalar. Fakat siyasi saikle kararlar alındığı için maalesef görevlerini suistimal ediyorlar. Hatta ölümlerin bir anlamda suç ortağı oluyorlar” açıklaması yaptı.

KRONOS

Şîrove Bike

TÜRKİYE

EN ÇOK OKUNANLAR
×