Onur Haftası'na polisten sert müdahale: Çok sayıda gözaltı
28.06.2021 12:42:28

LGBTİ+ grupların İstanbul Taksim'de gerçekleştirmek istedikleri Onur Haftası yürüyüşüne polis sert biçimde müdahale etti. 20'yi aşkın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında AFP muhabiri Bülent Kılıç da vardı. İlerleyen saatlerde serbest bırakılan Kılıç maruz kaldığı muamelenin yargıda hesabını soracağını söyledi. Onur Haftası basın açıklaması müdahalelere rağmen Cihangir'de okundu.

İstanbul Valiliği'nin Maltepe Miting alanını yasaklanmasının ardından Taksim'de yapılmak istenen 19. Onur Yürüyüşü bu kez Beyoğlu Kaymakamlığı engelledi.

Beyoğlu Kaymakamlığı, Taksim'de yapılacak Onur Yürüyüşü'nü "devletin bölünmez bütünlüğü, genel ahlak ve COVID-19 tedbirleri" gerekçesiyle yasakladı.

Yasak kararından sonra polis Taksim ve etrafında bütürn sokaklara barikat yerleştirdi.

Yürüyüş saati yaklaşırken Taksim'de toplanan kitleye polis saldırdı. Müdahale sırasında plastik mermi kullanıldı.

Mis Sokağa çıkan bütün yolları kapatılırken bölgedeki kafe ve restorantlarda oturanlar da dap edilerek dışarı çıkarıldı.

Müdahale sırasında AFP muhabiri Bülent Kılıç da yere yatırılarak gözaltına alındı.  Kılıç'ın "Nefes alamıyorum" dediği duyuldu.

Basın meslek örgütlere Kılıç'ın serbest bırakılması için ardarda açıklamalar yaptı. İlerleyen saatlerde serbest bırakılan Kılıç gördüğü muamele için şikayetçi oldu.

Kılıç Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Canıma kast edilmeye çalışıldı, nefesim kesilmek istendi, bana bunu yapandan, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları, her ne ise, bu Dünya’da hangi mahkemeyse hesap soracağım, yaşadığım sürece bunun mahkemede hesabı verilecek. Ulu Divan’a kalmayacak" dedi.

Göstericiler ise daha sonra Odakule'de basın açıklamalarını yapmak istediler ancak bu etkinlik de polis müdahalesiyle karşılaştı.

"İyi ki varız ve çok kalabalığız"

18.00 sularında Cihangir'de de göstericiler biraraya geldi ancak burada da polisin sert müdahalesi görüldü. Kafelerde oturanlar da gözaltına alındı. Tüm polis müdahalelerine rağmen Cihangir'de yürüyüş gerçekleştirilebildi ve basın açıklaması okundu. Açıklama şöyle:

“Kendi sokaklarımızda, kendi derelerimizde, kendi dağlarımızda, kendi bedenlerimizde türlü türlü yöntemlerle tahakküm kurma haddini bulanlara; mafyalara, nefrete, kutuplaşmaya inat yaşam alanlarımızı koruyor ve çoğaltıyoruz."

"Topluma yönelik son yıllarda gerçekleştirilen ve sistematik olarak devam eden baskıya karşı sokaklarımızı koruyoruz."

"Hem LGBTİ+’lar hem de tüm toplum için baskıyla, şiddetle, zorbalıkla geçti. Ancak hiçbirimiz haklarımızdan, varoluşlarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz."

"Gökkuşağına dair her şeyi suç unsuru gibi göstermeye çalışanlara karşı, lubunyalar gökkuşağına sahip çıkmaya devam ediyor."

"Küçük Bayram’da yerlerinden edilen seks işçisi kadınlar, yaşadığımız tüm felaketlerde olduğu gibi pandemide de güvencesizliğe, şiddete ve baskıya karşı sokakta direnmeye devam ediyor."

"Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan eylemlerde başta LGBTİ+’lar olmak üzere tüm Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenleri devlet şiddetine, kayyumlara ve atamalara karşı kampüste ve sokakta direnmeye devam ediyor."

"6 Mart günü Kadıköy’de gözaltı işkencesine maruz kalan Kürt trans artı kadınlar, sokakta direnmeye devam ediyor."

"Lubunyaların ve kadınların yaşamını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede kaldıranlara karşı, kadınlar ve LGBTİ+’lar sokakta direnmeye devam ediyor."

"12. cumhurbaşkanının yok öyle bir şey diyerek yok saymaya çalıştığı lezbiyenler kimliklerine sahip çıkmaya, sokakta direnmeye devam ediyor."

"Mafyatik ilişkileri ifşa olan bakanların hedef gösterdiği, sapkın ilan ettiği lubunyalar onurla açılmaya, görünür olmaya, ahlakçılıktan sapmaya, sokakta direnmeye devam ediyor."

"Siyasetten dışarı atılmak istenerek, parti binaları basılarak korkutulmaya çalışılan Kürtler, Deniz Poyraz’ı yaşatmaya, sokakta direnmeye devam ediyor."

"İkizdere’de ve tüm coğrafyada dağlar ve sular için direnenler ormanlarda ve sokakta direnmeye devam ediyor."

"Günlerdir iktidarların atıkları Marmara Denizi’nin üstünde kendini gösteriyor. Buna rağmen bugün aynı zamanda İstanbul’un doğasının, denizinin, tüm canlıların yaşam alanlarının katledilmesi anlamına gelen Kanal İstanbul’un temel atma töreni var."

"Bizler yaşamı savundukça ve var ettikçe, devletler Gezi Parkı’ndan Hasankeyf’e yıllardır doğayı ve kültürü talan etmeye arsızca devam ediyor."

"Bizler şiddeti ve tehditleri Eryaman’dan, Sur’dan, Kazdağları’ndan ve daha birçok güvenli yaşam alanımızın talan edilmesinden tanıyoruz. Her geçen gün daha çok afişe edilen devlet mafya ilişkileri yıllardır hayatlarımızda, evlerimizde; peşimizi bırakmıyor!"

"Bu sene de Heybeliada’da ve Maçka’da devlet yetkililerinin pikniğimize yönelik tehdit ve saldırıları bize bir kez daha göstermiştir ki, nefret, şiddet ve savaş devlet eliyle beslenmektedir."

"Bizler LGBTİ+’lar, kadınlar, işçiler, Kürtler, öğrenciler olarak devletin bize yönelttiği tüm saldırılara karşı bir arada durmakta kararlıyız. Birlikte örgütlenecek, sokakta beraber bağıracak, yeniden partileyecek, güvenli alanlarımızı birlikte koruyacak ve büyüteceğiz."

"Çünkü biliyoruz, tüm yasakların, saldırıların, engellemelerin, yok sayma girişimlerinin arkasında korkuları var! İşledikleri suçların farkındalar, yargılanmaktan korkuyorlar."

"Halkların iradesinin farkındalar, koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar. Yok saymakla yok olmayacağımızı biliyorlar, var oluşlarımızdan korkuyorlar. Ama bundan daha fazlası var! Biz sandıklarından daha ibne, daha ahlaksız, daha zırıl, daha örgütlüyüz."

"Sokakta direnmeye devam ediyoruz. Bugün burada olan, sokakları ve birbirini çok özleyen tüm lubunyaların; zorbalığa maruz kalan, kendini yalnız hisseden herkesin; yerlerinden edilenlerin; devlet şiddetine maruz bırakılanların, tüm lubunyaların Onur Haftası kutlu olsun!"

"İyi ki varız ve çok kalabalığız. Sadece bu sokağı değil tüm Taksim’i, İstanbul’u ve tüm kentleri, kırsalı da istiyoruz. İyi ki varsın lubunya! Onur ayın kutlu olsun!"

"1 Temmuz günü Tünel’de, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için yine Taksim’de, bizim sokaklarımızda görüşürüz lubunya!"

Öte yandan Gözaltına alınanların büyük kısmı Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

(Sendika.org, Bianet, LGBTİ+ hak grupları)

Agos

Şîrove Bike

TÜRKİYE

EN ÇOK OKUNANLAR
×