Sokağa çıkan binlerce kadın polis barikatlarını yıktı, geçti
2.07.2021 12:21:56

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine ilişkin karar resmen yürürlüğe girerken, binlerce kadın Türkiye'nin birçok kentinde olduğu gibi İstanbul Taksim'de de protesto yürüyüşü yaptı. "İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz" diyen kadınlar polis barikatlarını yıktı, geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 Mart’ta yayımladığı bir geceyarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto eden kadınlar, “1 Temmuz’da isyan var” diyerek onlarca kentte sokağa çıkacaklarını duyurmuştu.

‘HER YERDELER AMİRİM’

Kadınların İstanbul’daki buluşma adresi olan Beyoğlu Tünel Meydanı ve çevresi öğlen saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Polis telsizlerinden “Her yerdeler amirim” anonslarının geçildiği duyuldu.  Binlerce kadın ve LGBTİ+ polis ablukasına rağmen kentin farklı noktalarından harekete geçerek Tünel’de buluştu.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ’

“İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının, kadınların hayatlarına ve haklarına müdahale hamlelerinin yok hükmünde olduğunu haykırdı.

İKİNCİ BİR POLİS BARİKATI…

Tünel Meydanı’nda yaklaşık bir saat sloganlarla bekleyen kadınlar, polisin engelleme çabasına rağmen barikatın kaldırılmasında ısrarcı oldu. Polis, barikatı geri çekerken kadınlar da İstiklal Caddesi’nde ilerlemeye başladı. Yürüyüşe geçen kadınlar Rusya Konsolosluğu önünde ikinci bir polis barikatıyla karşı karşıya geldi.

KADINLAR POLİS BARİKATLARINI DAĞITTI 

Saldırı tehditleri karşısında geri adım atmayan kadınlar barikatı dağıttı. Bariyerler, polis kalkanları ve kasklar elden ele dolaştı. Bir süre sonra polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırıya geçti.

‘İTAAT ETMİYORUZ, BİZİ YASAKLAMAZSINIZ’ 

Saldırıya rağmen İstiklal Caddesi’ni terk etmeyen kadınlar basın açıklamasını burada okudu: “Türkiye 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi ya, polisi, devleti, Cumhurbaşkanı’nı, ‘şiddet tolere edilebilir’ diyen bakanınızı uyardık. Biz itaat etmiyoruz. Bizi yasaklayamazsınız.” Eylemciler açıklamanın ardından sloganlarla Karaköy’e ilerledi.

İZMİR’DE DE SERT POLİS SALDIRISI

İzmir’de, İstanbul Sözleşmesi’nin feshini protesto etmek için toplanan kadınlar, polis engeli ile karşılaştı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürümek isteyen kadınlara izin vermeyen polis, protestoyu ara sokaklara taşımak isteyen bazı kadınlara biber gazı sıktı. Saldırı zaman zaman sertleşirken, gazdan etkilenen bazı kadınlar fenalık geçirirdi. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay polisle görüşüp eyleme izin verilmesini istedi, talebi reddedildi. Bir süre polis barikatı arasında kalıp bekleyen kadınlar duruma tepki gösterdi.

KADINLAR ANKARA’DA DA SOKAKTAYDI

Kadın örgütleri, İstanbul Sözleşmesi’nin feshini Ankara’da da protesto etti. Kadın örgütlerinin çağrısı ile Sakarya Caddesi’nde yapılan eylemde, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Hayatı durduruyoruz” pankartı ve öldürülen kadınların fotoğrafları taşındı. Eylemde yapılan ortak açıklamada, “AKP iktidarı kendisine karşı çıkan herkesi terörize ediyor, eşit ve özgür bir yaşam için mücadele eden tüm kesimleri kriminalize etmeye çalışıyor. Yalnızca 2 hafta önce HDP binasına gerçekleştirilen saldırıda kaybettiğimiz Deniz Poyraz, kişisel nedenlerle değil AKP’nin her geçen gün artan kriminalize edici politikalarından alınan cesaretle katledildi. Kadın mücadelesinden tanıdığımız Deniz Poyraz isyanımızdır” denildi.

Kronos34.news

Şîrove Bike

TÜRKİYE

EN ÇOK OKUNANLAR
×