“Onlar bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz, yeğenlerimiz, bizim evlatlarımızdır”
30.12.2021 15:52:12

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösteren LGBTİ+ aileleri: ”LGBTİ+ olmak bir yaşam tarzı, bir tercih değil, bir varoluştur. İnsanlık tarihi kadar eski, insanlık coğrafyası kadar da yaygındır. Varlar; kimse bir başkasını LGBTİ+ olmaya ikna edemez. LGBTİ+’nın yayıldığından değil kendini gizlemeyip daha fazla görünmesinden söz edilebilir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun LGBTİ+ bireyleri hedef alan sözlerine ailelerinden yanıt geldi.

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER), LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LISTAG), Akdeniz Antalya Aileleri Grubu, Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu ve İzmir LGBTİ+ Aileleri Grubu yaptığı ortak açıklamada LGBTİ+ haklarının insan hakkı olduğu hatırlatıldı; “İçişleri Bakanı’nın ülkesinde yaşayan insanları hedef göstermediği ve her yurttaşına eşit yaklaştığı bir ülkeyi temenni ediyoruz” denildi.

Evlatlarımızı varoluşlarından ötürü dışlamıyor, aksine bağrımıza basıyoruz

Açıklamanın tam metni şöyle:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Türkiye Muhtarları Elele’ projesi kapsamında yaptığı bir konuşmada ‘Mahallenizde hangi anne baba, LGBT’nin bu ülkede yayılması, gelişmesi için size başvuruyor? Bir anne baba LGBT bu ülkede yayılsın, bizim çocuklarımız bu işlerle daha çok ilgilensin diye bir tek kişi size başvurdu mu?’ sorusunu dile getirdiğini medyada üzüntüyle okuduk.

“Her şeyden önce ‘LGBT’nin yayılması’ diye bir şeyin söz konusu olmadığını söylemek istiyoruz. LGBTİ+ olmak bir yaşam tarzı, bir tercih değil, LGBTİ+ olmak bir varoluştur. İnsanlık tarihi kadar eski, insanlık coğrafyası kadar da yaygındır. LGBTİ+’lar vardır, kimse bir başkasını LGBTİ+ olmaya ikna edemez. LGBTİ+’nın yayılması değil ancak kendini gizlemeyip daha fazla görünür olduğu söylenebilir.

“LGBTİ+’ların elbette anneleri, babaları, amcaları, teyzeleri, kardeşleri, yeğenleri de var. LGBTİ+’lar bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz, yeğenlerimiz, bizim evlatlarımızdır. Evlatlarımızı varoluşlarından ötürü dışlamıyor, aksine bağrımıza basıyoruz.

“Biz LGBTİ+ aileleri, evlatlarımız sayesinde dünyanın siyah ve beyazdan oluşmadığını öğrendik ve de dünyayı kaplayan kocaman bir gökkuşağının altında, her renge yer olduğunu biliyoruz. Tüm ayrıştırmacı konuşmalara ve hedef göstermelere rağmen bizler, temel hak ve özgürlüklerine sahip olabilmeleri için evlatlarımızın yanında yer almaya, onları olanca gücümüzle desteklemeye devam edeceğiz, çünkü çocuklarımız ne yalnız ne de yanlışlar.

“LGBTİ+ hakları, insan haklarıdır. İnsan haklarına saygı duyan herkesi evlatlarımızın varoluşlarını yaşama mücadelesine katkı sunmaya davet ediyor, bir İçişleri Bakanı’nın ülkesinde yaşayan insanları hedef göstermediği ve her yurttaşına eşit yaklaştığı bir ülkeyi temenni ediyoruz.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye Muhtarlarla El Ele” toplantısında yaptığı konuşmasında, yurt dışından LGBTİ+ derneklerine yönelik ciddi bir fonlama olduğunu ileri sürerek, “Mahallenizde hangi anne baba, LGBT’nin bu ülkede yayılması, gelişmesi için size başvuruyor? Bir anne baba ‘LGBT bu ülkede yayılsın? Bizim çocuklarımız bu işlerle daha çok ilgilensin’ diye bir tek kişi size başvurdu mu? Peki bu sevda nereden çıkıyor? Avrupa’dan ve Amerika’dan. Nasıl çıkıyor? Çok basit. Yurt dışında dernekler, vakıflar var bizatihi büyükelçilikleri var. Biz nasıl ayakta duruyoruz? Uyuşturucuyla saldırıyorlar ayakta duruyoruz. Terörle saldırıyorlar ayakta duruyoruz. Ekonomik olarak saldırıyorlar ayakta duruyoruz. Neden? Aile yapımız güçlü de onun için. Aile yapımız sarsılmıyor, ondan kalkınıyoruz” sözlerini sarf etmişti.

Serbestiyet

Şîrove Bike
×