Özel hastanelerde hastalara 5 bin TL’ye solunum cihazı kirası
4/26/2021 12:48:48 PM

'Paramız olduğu için hastamızı hastaneye yatırabildik. Parası olmayan biri ölecek mi? Ayrıca, özel hastaneye toplam 20 bin TL ödememize rağmen başka masraflarınız da çıkacak dediler.'

Özel hastaneler, kamu ve üniversite hastanelerinde yer bulamayan hastalardan binlerce lira yoğun bakım ücreti alıyor. Bazı özel hastanelerin de hastalara 5 bin TL’ye solunum cihazı bile kiralattığı iddia edildi.

Hükümetin ‘yeni normalleşme’ kararının ardından vaka sayıları hızla tavan yaparken hastaneler de Covid-19 hastalarıyla dolup taştı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler ile üniversite hastanelerinde yakınlarına yer bulamayan yurttaşlar, özel hastanelere binlerce lira ödemek zorunda kalıyor. Yurttaşlar, özel hastanelerin solunum cihazı bile kiralattığını anlatarak duruma isyan ediyor.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Hacer Koçkaya isimli bir yurttaş, 20 Nisan’da 80 yaşındaki kayınvalidesi Sultan Koçkaya’ya Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Covid-19 teşhisi konulmasına rağmen 12 saat boyunca yoğun bakım yatağı bulamadığını ve acilde bekletildiğini söyledi.

12 SAAT ACİLDE BEKLETTİLER

Koçkaya, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kayınvalidem 20 Nisan’da sabah saat 9’da acile giriş yaptı ve yoğun bakımlarda boş yatak bulunamadığı için akşam saat 9’a kadar bekletildi. Tüm İstanbul’da özel ve devlet hastanelerinde boş yatak aradık. Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi, bize ‘Hiçbir yerde boş yatak bulamıyoruz’ dedi. En son Bahçeşehir Liv Hospital Hastanesi’nde yer bulabildik ve başka çaremiz olmadığı için kayınvalidemi oraya götürdük. Bizden bir haftalık yatış için 15 bin TL istediler. 3 bin TL’sini elden 12 bin TL’sini ise EFT yaparak ödedik.”

5 BİN TL’YE SOLUNUM CİHAZI KİRALATTILAR: BİZİM PARAMIZ VARDI ÖDEDİK, OLMAYAN ÖLECEK Mİ?

AKP'li iş insanı Ethem Sancak’ın kardeşi Haydar Sancak'ın ortağı olduğu Liv Hospital Hastanesi’nin binlerce liraya solunum cihazı kiralattığını da anlatan Koçkaya sözlerini şöyle tamamladı:

“Özel hastane bizden bir de yüksek akışlı oksijen cihazı kiralamamızı istedi. Bu cihazı üreten şirketin numarasını verdiler ve aradığımızda şirket bu cihazı 5 bin TL’ye kiraladığını söyledi. Bu durum karşısında çok şaşırdık. ‘Yoğun bakıma hasta getirdik ve solunum cihazınız yok mu?’ diye sorduk ancak yanıt alamadık. Paramız olduğu için hastamızı hastaneye yatırabildik. Parası olmayan biri ölecek mi? Ayrıca, özel hastaneye toplam 20 bin TL ödememize rağmen başka masraflarınız da çıkacak dediler.”

Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu; A Haber, TRT, CNN Türk ortak yayınında açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu, muhalefetin "128 milyar dolar nerede?" sorusuna "Rezerv tartışmasının çıktığı noktada bunu niye böyle yaptınız, onu niye oraya verdiniz bunların hepsinin arka planına bakmak lazım. O SİHA’lar, İHA’lar parasız uçmuyor. O askerler orda bedava gitmiyor" cevabını verdi.

Artı Gerçek

Şîrove Bike

YAŞAM

EN ÇOK OKUNANLAR
×