Yarsanlar Cejna Çilêye Havînî bayramını kutluyor
18.08.2021 14:28:12

Şerif Felah

Doğu Kürdistan’ın Kirmanşan Vilayeti’nde Yarsan(Kakeî) inancının Cejna Çilêye Havînî (Yaz Kırk gün Bayramı) vesilesiyle dini ritüeller yerine getiriliyor.

Bayram münasebetiyle Yarsan inancına sahip Kürtler, doğaya çıkarak bayramlarını kutluyor.  

Yaz sıcaklarının sona ermesi ile birlikte Yarasanlılar Cejna Çilêye Havînî bayramını 3 gün doğada kutluyorlar.

Kutlamalarda kadınlar, yaşlılar, çocuklar, genç kız ve erkekler, Kirmanşan’ın Pawe kentine bağlı Zerduwî köyüne giderek kutlama yapıyorlar.

Bu bayram Yarasanlar’ın en önemli dini bayramları arasında yer alıyor. Bayram, yaz mevsiminin yarılanması ve sıcakların düşmesi ile bağlantılı sembolik olarak kutlanan kadim bir bayram. Bayram vesilesiyle bu mevsimde çıkan, nar, incir, üzüm, elma gibi ekilen meyveler toplanarak Yarsanlar arasında paylaşılıyor ve davul-zurna, def, saz eşliğinde kutlamalar yapılıyor.

Cejna Çilêye Havînî (Yaz Kırk gün Bayramı) bir dini kutlama olmanın yanı sıra bir toplumsal dayanışma ve kültürel etkinlik özelliği taşıyan yüzyıllardır kutlanan bir bayram.

Bayramın kutlandığı 258 hanelik Zerduwî köyü Yarsanlar için kutsal bir köy. Köy, İslam ordularının düzenlediği seferler döneminde Zerduwî (Mitraizm) ve Zerdüştî inancına mensup olduğu anlatılıyor. Köyde Timur’un ordularının saldırıları sonrası kurulan bir cami günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Yarsan inancına mensup Kürtlerin inancına göre Yarsan inancının kurucusu Sultan Sehak’ın meclisinde yer alan Pîr Mîlakîl bu köyde dünyaya gelmiş. Köyde ayrıca Sultan Sehak’ın ve Sehak’ın en yakını olan Hazreti Dawud’un mezarı bulunduğu rivayet ediliyor. Bütün bu türbeler ve kutsal yerler nedeniyle Zerduwî köyü Yarsanlar açısından kutsal bir mekan.

Güney ve Doğu Kürdistan sınırında bulunan Zerduwî köyü, 1988 yılında Irak ve İran savaşında Irak ordusuna ait uçakların Hazreti Dawud türbesinde düzenlenen ayin esnasında köye attığı 5 kimyasal bombada 275 Kürt yaşamını yitirmişti.

Basnews

Şîrove Bike
×